Ditari i Opozitës

Ndasitë lihen mënjanë, protesta e 11 shkurtit bën bashkë demokratët

Ndasitë lihen mënjanë, protesta e 11 shkurtit bën

Deputeti i PD, Luan Baçi thotë se e shtuna e 11 shkurtit nuk do të jetë një përgjigje për goditjen fizike të 6 dhjetorit ndaj Sali Berishës, por ka si objektiv të tregojë revoltën e qytetarëve, për ato që i konsideron skandale të njëpasnjëshme të qeverisë Rama.

“Ne nuk jemi Rama, ne nuk jemi pjesë e Ramës, ne nuk sulmojmë apo dhunojmë. Protesta e 11 shkurtit paqësore dhe e fuqishme, ku qytetarët duhet t’i flasin vetë Ramës. I duhet folur me gjuhën e frikës. Deri tani ai nuk është trembur”, u shpreh Baçi për A2CNN.

Ai pohon se grupi parlamentar demokrat do të protestojë i bashkuar, përveç 2 deputetëve.

 “Alibasha nuk i do protestat”. Deputeti Saimir Korreshi që i përket grupimit tjetër, u shpreh se do të jetë në protestë.

“Do të jem në protestë por nuk kam marr pjesë në organizimin e saj dhe me aq sa mundem do të thërras njerëz, sepse edhe ana ekonomike nuk ta lejon shumë ardhjen në Tiranë, tek kjo pjesë nuk ka ndarje”.

Pavarësisht pjesëmarrjes, Korreshi nuk beson se do të mjaftojë një protestë për të rrëzuar qeverinë.

“Unë gjykoj dhe mendoj si Berisha për të rrëzuar Ramën, por duhet marrë seriozisht kjo. Mendoj që duhet një bashkim i PD për ta rrëzuar. Nuk mjafton protesta, por duhet akte konkrete. Të paktën bashkëpunim për 14 majin nëse jo bashkim”, shtoi Korreshi.

 

 

Të fundit