Flash News

E SHPJEGUAR

Berisha bashkon grupin parlamentar të PD me protestën e 7 korrikut, kush janë deputetët që marrin pjesë

Berisha bashkon grupin parlamentar të PD me protestën e 7 korrikut,

Protesta kombëtare e thirrur nga kreu i PD, Sali Berisha në 7 korrik duket se do të bëjë bashkë jo vetëm shqiptarët, por edhe grupin parlamentar demokrat.

Thuajse i gjithë grupi parlamentar do të jetë në shesh dhe pjesë e grupit organizativ të protestës. Referuar listës së PD të grupeve të punës në 12 qarqet e vendit, rezulton se pjesë e protestës do të jenë 46 deputetë demokratë, përfshirë edhe shumicën e atyre që bënin pjesë në grupin e Lulzim Bashës apo ishin asnjanës.

Ndërkohë, nuk janë bërë pjesë e protestës vetëm 6 deputetë demokratë.

Pjesëmarrjen e ka konfirmuar edhe LSI me kryetare Monika Kryemadhi e cila ka katër deputetë.

46 deputetët që marrin pjesë në protestë:

Orjola Pampuri

Grida Duma

Kasem Mahmutaj
Tomorr Alizoti

Dhurata Cupi Tyli

Edi Paloka          

Merita Bakiu

Oerd Bylykbashi               

Ferdinant Xhaferaj         

Andia Ulliri

Ina Zhupa
Arbi Agalliu

Fatjon Veizaj

Bujar Leskaj

Flutura Açka      

Lefter Gështenja

Dashnor Sula

Eralda Bano

Saimir Korreshi

Luan Baci

Ilda Dhori

Isuf Çela

Flamur Hoxha

Agron Gjekmarkaj    

Elda Hoti
Lindita Metalia 

Kastriot Piroli

Greta Bardeli
Emilja Koliqi
Zefi Hila

Helidon Bushati

Ramadan Likaj

Alfred Rushaj    

Albana Vokshi  

Sali Berisha      

Agron Shehaj

Belind Këlliçi  

Flamur Noka     

Edmond Spaho

Sorina Koti     

Zheni Gjergji

Ervin Salianji

Bledion Nallbati

Seladin Jakupllari

Tritan Shehu

Luçiano Boçi  

Nuk marrin pjesë 6 deputetë:

Lulzim Basha     

Xhelal Mziu        

Kreshnik çollaku

Gazment Bardhi     

Enkelejd Alibeaj

Nustret Avdulla

Grupi parlamentar demokrat u përça që pas 9 shtatorit, ditë kur me një vendim të shpallur nga ish kryetari i PD-së, Lulzim Basha, Sali Berisha u përjashtua nga grupi pas shpalljes së tij 'non grata' nga SHBA.

Të fundit