Flash News

E-TJERA

Analiza e gazetës amerikane: Pse administrata Biden sanksionion Berishën, toleron qeverinë Rama të implikuar në kartelin meksikan

Analiza e gazetës amerikane: Pse administrata Biden sanksionion

Nga Elizabeth Stauffer

Në shtator, shkrimtari dhe redaktori i sigurisë kombëtare të Washington Examiner, Tom Rogan, vuri në pikëpyetje "tolerancën e çuditshme" të administratës Biden për korrupsionin e dukshëm të qeverisë shqiptare. Rogan shkroi, "Dëshmitë bindëse sugjerojnë se [kryeministri shqiptar Edi] Rama mund të jetë i përfshirë drejtpërdrejt në një aleancë narkotrafiku midis mafiozëve shqiptarë dhe kartelit Sinaloa me bazë në Meksikë."

Jo vetëm që administrata Biden ka mbyllur një sy ndaj keqbërjes së qeverisë së Ramës, por në maj 2021, Sekretari i Shtetit Antony Blinken synoi armikun e Ramës, ish-kryeministrin shqiptar Sali Berisha. Ai e cilësoi Berishën si të papërshtatshëm për të udhëtuar në SHBA “për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të konsiderueshëm”.

New York Post e përshkroi Berishën si “aleatin antikomunist të presidentëve George H.W. dhe George W. Bush, i cili ka qenë në opozitë për tetë vjet dhe që është një kundërshtar i zëshëm i [George] Soros dhe Fondacioneve të tij të Shoqërisë së Hapur, i cili ka shtyrë ‘reformën’ gjyqësore dhe zgjedhore në Shqipëri.”

Duke cituar një raport në gazetën meksikane El Universal, Rogan detajoi korrupsionin e qeverisë së Ramës dhe arriti në përfundimin se ai “duket i përfshirë në një komplot narkotrafiku që përfshin kartelin Sinaloa. Kjo do të thotë, karteli përgjegjës për pjesën më të madhe të kontrabandës së narkotikëve në Shtetet e Bashkuara. Dhe për çfarëdo arsye, administrata e Biden-it nuk duket e shqetësuar tmerrësisht nga kjo.”

Edhe më shqetësuese, Rama duket se ka qenë i lidhur me ish-agjentin special të FBI-së të akuzuar së fundmi, Charles McGonigal, CEFC China Energy dhe Fondacionet e Shoqërisë së Hapur të Sorosit, sipas Dan Bongino të Fox News.

McGonigal (i cili ishte i përfshirë në mashtrimin e Russiagate kundër ish-presidentit Donald Trump) u arrestua në fillim të këtij muaji në aeroportin JFK të Nju Jorkut dhe u akuzua në dy aktakuza të veçanta. Shefi në pension i kundërzbulimit në zyrën e FBI-së në Nju Jork, McGonigal është akuzuar se ka marrë para nga një bashkëpunëtor i oligarkut rus Oleg Deripaska. Në Uashington, D.C., McGonigal dyshohet se ka marrë “225,000 dollarë pagesa sekrete cash” nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare, sipas New York Times.

Aktakuza pretendon se McGonigal hapi një hetim penal “për lobim të huaj në të cilin ish-punonjësi i inteligjencës shqiptare, i cili nuk përmendej në aktakuzë, dha informacion si një informator konfidencial”, raportoi New York Times.

Konkretisht në aktakuzë thuhet: “8. Personi B ishte një shtetas shqiptar i punësuar nga një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar informal i Kryeministrit të Shqipërisë, … dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare.”

Konglomerati kinez i energjisë supozohet të jetë CEFC China Energy, një kompani tashmë e falimentuar që kishte lidhje të ngushta me Partinë Komuniste Kineze dhe një histori të gjatë ryshfeti për të huajt për të bërë ofertat e CCP.

Ashtu si CEFC, edhe George Soros po përpiqej të blinte ndikim në Shqipëri. Në prill 2018, grupi mbikëqyrës qeveritar Judicial Watch mori dokumentet e administratës Obama përmes një padie të Ligjit për Lirinë e Informacionit kundër Departamentit të Shtetit dhe Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar që tregonte se fondet e taksapaguesve amerikanë i ishin dërguar një grupi të mbështetur nga Soros për të financuar aktivitetet e krahut të majtë në Shqipëri”.

Presidenti i Judicial Watch Tom Fitton tha në atë kohë: “Administrata e Obamës shpenzoi në heshtje të paktën 9 milionë dollarë në dollarë të taksapaguesve amerikanë në bashkëpunim të drejtpërdrejtë me mbështetjen e miliarderit të krahut të majtë George Soros për një qeveri socialiste në Shqipëri”. USAID pretendoi se qëllimi i projektit ishte “të rriste besimin e qytetarëve në gjyqësorin [shqiptar] dhe një sistem gjyqësor më efikas”. Fitton thotë se kjo është bërë për të fituar “kontroll më të madh të sistemit gjyqësor [shqiptar]”.

Sipas Bongino, administrata e Obamës dërgoi gjithashtu fondet e taksapaguesve amerikanë për të mbështetur një skemë të ngjashme të Sorosit në Ukrainë, një temë që ai detajon në librin e tij të vitit 2020 me titull, Ndiqni paratë: Lidhjet tronditëse të thella shtetërore të kabalës anti-Trump.

Sido që të jetë, pse administrata e Bidenit do ta sanksiononte antikomunistin Berishën, ndërkohë që kënaqej me Ramën, qeveria e korruptuar shqiptare e të cilit po punon me një kartel meksikan për të kontrabanduar droga të rrezikshme që po vrasin 100,000 amerikanë çdo vit?

Dhe pse një zyrtar i lartë i FBI-së po i merrte para një shtetasi shqiptar që punonte për një kompani të lidhur me CCP?

Në artikullin e tij të shtatorit, Rogan pyeti pse administrata e Biden "po luante kaq mirë me regjimin e Ramës". Në dritën e arrestimit të McGonigal dhe marrëdhënieve të biznesit të huaj të Hunter Biden, pyetja e Rogan është edhe më e rëndësishme sot.

Të fundit