Flash News

E-TJERA

Eksperti i kriminalistikës: Alda Klosi mund të jetë parë si ‘karem’, për t’i çuar te një zyrtar më i lartë

Eksperti i kriminalistikës: Alda Klosi mund të jetë parë si

Eksperti i kriminalistikës, Dritan Rexhepi, tha se ish-zyrtarja e Kryeministrisë Alda Klosi mund të jetë lënë e lirë deri tani për t’u përdorur si ‘karem’ për të kapur persona të tjerë të dyshuar për pastrim parash.

I ftuar në studion e ‘Review’ në Euronews Albania, Rexhepi tha se Klosi është parë si pikënisje për t’i çuar autoritetet drejt një personi më lart në detyrë se ish-zyrtarja.

“Kjo është nga ngjarjet më të lehta për tu zbuluar. Kam përshtypjen se për shkak dhe të ngarkesave të tjera kjo ngjarje ka pasur një frenim. Dhe akuzat e ngritura janë të lehta. Mund të ketë qenë dhe grup i strukturuar kriminal. Kjo ishte një ngjarje që kërciste që në fillim. Tek paratë lihet gjurma, përpunohet ‘rimidim’ dhe del gjurma e gishtave te paratë. Nga pikëpamja e provueshmërisë është e lehtë. Nuk është çudi që kjo zyrtarja të jetë si karem që të interceptohen bisedat që ajo ka pasur në telefon. Mund të ecet dhe diku më lart, për shkak dhe të situatës politike mund të serviret ndonjë zar i rëndë në fushëbetejë”, tha ai.

Të fundit