Flash News

E-TJERA

Haradinaj kundër Kurtit: Asosacioni është rruga e vetme drejt marrëveshjes finale me Serbinë

Haradinaj kundër Kurtit: Asosacioni është rruga e vetme drejt

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka një qëndrim ndryshe nga kryeministri Albin Kurti. Ai thotë se Prishtina nuk duhet të mbetet peng i asociacionit dhe se zgjidhja e kësaj çështjeje është rruga e vetme për të arritur te marrëveshja finale Kosovë-Serbi.

Gjatë një intervistë për Zërin e Amerikës, Haradinaj vlerësoi qëndrimin e Uashingtonit në këtë proces, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara, po ndihmojnë Kosovën të kalojë pengesën e fundit, për të arritur tek marrëveshja finale.

Krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është një prej çështjeve që ka krijuar tension mes Prishtinës dhe Beogradit, por edhe mes Prishtinës e faktorit ndërkombëtar.

“Debati është çdo herë i duhur. Çështja e Asociacionit ka fituar peshë me zhvillimet e fundit, pra krizat e njëpasnjëshme në veri dhe tensionet atje. Kjo është mundësia e vetme, nuk ka rrugë tjetër as Kosova as palët e tjera për të arritur tek marrëveshja përfundimtare, pa i dhënë një epilog çështjes së Asociacionit. Asociacioni për Kosovën është një obligim i marrë me kohë, por për fat të mirë është obligim kushtetues dhe ligjor, pra nuk del jashtë Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës”, tha Haradinaj.

Të fundit