Flash News

E-TJERA

Sulmi në Uzinën e Gramshit, shtyhet seanca për esktradimin e ‘spiunes’ ruse

Sulmi në Uzinën e Gramshit, shtyhet seanca për esktradimin e

Është shtyrë seanca për ekstradimin e shtetases ruse Svetlana Timofeeva, e arrestuar në Shqipëri pas sulmit në repartin ushtarak të Gramshit në gusht të vitit 2022.

Seanc është shtyrë ër shkak të mungesës së prokurorit të çështjes.

Ishte shteti rus i cili kërkoi ekstradimin e Timofeevas pasi një gjykatë në Rusi e ka dënuar për “marrje në mënyrë të paligjshme të informacioneve sekrete shtetërore.”

Nga sulmi në uzinën e Gramshit, mbetën të plagosur dy ushtarët që ruanin godinën. Timofeeva shoqërohej nga një shtetas rus dhe një ukrainas.

Të fundit