Flash News

E-TJERA

Tërmeti tragjik, mbërrin në Turqi ekipi shqiptar i kërkim-shpëtimit dhe ndihma shëndetësore

Tërmeti tragjik, mbërrin në Turqi ekipi shqiptar i

Ka mbërritur në Turqi skuadra e kërkim-shpëtimit dhe ndihmës shëndetësore nga Shqipëria.

Skuadra përbëhet nga një personel prej 52 personash të cilët do t’i bahskohen skuadrave të ardhura nga 65 vende të botës, të ardhura në ndihmë të Turqisë pas tërmetit tragjik.

Kufiri mes Turqisë dhe Sirisë u godit dje nga dy tërmete të fuqishme, i pari 7.8 ballë dhe i dyti 7.7 ballë. Dëmet kanë qenë të shumta dhe deri tani numërohen mbi 5 mijë viktima.

Zona më e goditur është epiqendra e tërmetit Gaziantep.

Të fundit