Flash News

E-TJERA

Ilir Pecnikaj: E patolerueshme fshehja e burimit të dozave të vaksinës

Ilir Pecnikaj: E patolerueshme fshehja e burimit të dozave të

Petagogu dhe anëtari i Departamentit të Shëndetësisë në PD, Ilir Pecnikaj vijon t'i qëndrojë mendimit se nuk ka transparencë në lidhje me raportimet e të dhënave ditore nga Covid-19, pasi sipas tij numri i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë duhet të jetë shumë më i lartë nga ai që raportohet.

Në një intervistë për "ABCnews", Pecnikaj tha se situata me Covid-in në vendin tonë është e vështirë dhe theksoi se është e patolerueshme se si kryeministri dhe ministrja e Shëndetësisë bëjnë me dije se kanë siguruar dozat e para të vaksinës, por që nuk tregojnë burimin nga janë marrë.

Sipas tij, me këtë sjellje është e pamundur që të sigurohet besueshmëria te qytetarët. 

“Pra është e rëndësishme kapja në kohë e kësaj sëmundje. qeveria po përdor një metodë të ulët dhe po bën transparent vetëm personat që humbin jetën në spital me tampon pozitiv. I qëndroj idesë se po fshihet numri i viktimave dhe nuk po llogariten vdekjet që ndodhen në spitalet rajonale dhe nuk llogaritet tek shifra e viktimave. Këtë e ka pranuar dhe vetë Rakacolli që ka theksuar se llogaritjen do e bëjnë në fund. Por kjo nuk është një luftë por është një emergjencë.

Është e pafalshme që një kryeministër dhe ministre Shëndetësie thotë se ne kemi marrë injeksione vaksine por nuk e deklarojmë burimin. Në këtë situatë duhet të ketë transparencë të plotë pasi është e detyrueshme transparenca në një situatë e tillë. E njëjta gjë u bë edhe për Covid 4 ku u bë një investim prej 10 mln eurosh dhe kryeministri tha se nuk do e bëjë publike nga kanë ardhur. Kjo qeveri nuk ka asnjë politike qoftë testimi apo shërimi, apo të vaksinë", ka thënë ai.

Ditari politik

Të fundit