Flash News

E-TJERA

Peter Lucas: ‘McGonigal’ i dha shuplakë SHBA-ve, Yuri Kim i shërbeu Ramës për të goditur Berishën

Peter Lucas: ‘McGonigal’ i dha shuplakë SHBA-ve, Yuri Kim i

Gazetari amerikano-shqiptar, Peter Lucas, ka bërë një analizë të skandalit ‘McGonigal’ me detaje nga aktakuzat e çështjes, ku përmendet edhe emri i kryeministrit Edi Rama.

Lucas shkruan në analizën e tij për “Boston Herald”, se arrestimi i ish-zyrtarit përveçse ka tronditur FBI-në, ka zbuluar dhe marrëdhënien e tij të ngushtë me kryeministrin Edi Rama.

Lucas flet edhe për një takim tjetër mes McGonigal dhe ‘Personit A’ i identifikuar si Agron Neza, nga i cili ka marrë 80 mijë dollarë para të gatshme. Lucas nënvizon se lidhja e Ramës me padinë e McGonigal i jep goditje kryeministri dhe bëhet pengesë për SHBA-në.

Në analizë, gazetari i referohet edhe ambasadores Yuri Kim teksa shkruan se “si favor për Ramën, u përpoq të largonte Berishn nga Kuvendit”.  

Lucas përmend edhe shpalljen ‘non-grata’ të Berishës nga SHBA-të, sipas tij, me me akuza të paprovuara për korrupsion.

Pjesë nga analiza:

McGonigal, i panjohur për FBI-në, bëri disa udhëtime në Shqipëri, ku korrupsioni politik dhe pastrimi i parave nga droga janë të shfrenuar, midis 2017 dhe 2018 i shoqëruar nga “Personi A” – shtetasi amerikan i natyralizuar i paidentifikuar shqiptar.

McGonigal u takua fshehurazi me kryeministrin Rama më 9 shtator 2017. Takimi, për të diskutuar kontratat e naftës, ishte rregulluar nga “Personi B”, sipas aktakuzës.

Personi B është një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare dhe këshilltar i Ramës. Të dy personat A dhe B kishin interesa financiare në dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës. Në atë takim, McGonigal i dorëzoi Ramës “parafernalitë” e FBI-së, sipas aktakuzës.

Një muaj më vonë, McGonigal futi në xhep 80,000 dollarë në para të gatshme, të dhëna atij nga Personi A në një takim në një makinë të parkuar në Neë York City, sipas aktakuzës.

Lidhja e Ramës me padinë e McGonigal është një goditje për liderin shqiptar dhe një pengesë për SHBA-në, e cila ka mbështetur hapur Ramën, një socialist, ndaj armikut të tij politik Sali Berisha, një ish-kryeministër dhe kreu i Partisë Demokratike të opozitës.

SHBA-të janë aq të thella në politikën shqiptare, saqë ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim, si favor për Ramën, u përpoq të largonte Berishën nga deputeti i Kuvendit edhe pse Berisha ishte zgjedhur në rregull. Berisha do të kërkojë të rrëzojë Ramën në zgjedhjet e 2025.

Berisha, një kardiolog, udhëhoqi lëvizjen për të rrëzuar udhëheqjen komuniste të Shqipërisë në vitin 1991 dhe më vonë ishte kryeministër i saj. Ai është një kundërshtar i vendosur i George Soros dhe i Fondacionit të tij të Shoqërisë së Hapur, i cili kërkon të "reformojë" sistemin gjyqësor penal shqiptar siç bën në SHBA. Berisha e quan Sorosin “arkitektin e korrupsionit”.

Ndonëse Berisha ishte jashtë detyrës për tetë vjet, Sekretari i Shtetit Antony Blinken e shpalli Berishën persona non grata për akuza të paspecifikuara dhe të paprovuara për korrupsion, të cilat Berisha i ka mohuar.

Berisha e ka quajtur kthim, sepse Blinken thuhet se ka lidhje të ngushta me Sorosin. Babai i Blinken, Donald financoi Arkivat e Shoqërisë së Hapur të Soros në Universitetin e Evropës Qendrore në Budapest, të cilin Soros e themeloi. Soros është nga Hungaria.

 

 

Të fundit