Flash News

E-TJERA

Skandali ‘McGonigal’, Topi: Rama shmangu Parlamentin, i sheh institucionet si copa letre

Skandali ‘McGonigal’, Topi: Rama shmangu Parlamentin, i sheh

Ish-presidenti Bamir Topi ka folur për skandalin ‘Rama-McGonigal’ teksa u ndal te mungesa e kryeministrit ne seancën e fundit paralmentare, që shkaktoi debate të forta në Kuvend.

I ftuar në studion e “Kjo Javë” në News 24, Topi u shpreh se mungesa e transparencës dhe refuzim8i që Rama i bëri interpelancës, shton dyshimet për çështjen. Topi theksoi se Rama e shmangu Parlamentin duke e quajtur një ‘sëmundje të vjetër’ të kryeministrit.

“E kam parë në dy planë, një ku ai ka detyrimin për të dhënë të gjithë shpjegimet në vendin e tij në SHBA. Refleksionet i ka edhe në Shqipëri, por mbetet politik dhe këtu gjërat janë komplikuar sepse sikurse ndodh në politikën shqiptare, këtu nuk ka transparencë dhe kjo shton dyshimet. Aty ku shtohen dyshimet, shtohet kakofonia dhe vjen një situatë kaotike dhe gjërat kalojnë në ekstrem. Kryeministri i përfshirë apo jo situata këtu mbetet problem politik. Është detyrim i kryeministrit të bëjë transparencë sa i takon. Këtë javë ai shmangu parlamentin. Do të thoja që kjo është një sëmundje e vjetër që e karakterizon Ramën. Në fizionominë e kryeministrit nuk shoh ndonjë ndryshim. Ka vite që është paracaktuar si një njeri që i sheh institucionet si copa letre. Ka bërë një hap të gabuar të radhës duke anashkaluar Parlamentin për një çështjen që ka një ndjeshmëri të lartë”, tha Topi.

Të fundit