Flash News

E-TJERA

Ç’tha Tafani që ngriti në këmbë shtetin? Lala: Dikush spiunoi prokuroren e SPAK

Ç’tha Tafani që ngriti në këmbë shtetin? Lala:

Gazetarja Klodiana Lala zbuloi më shumë informacione mbi arsyet e marrjes në mbrojtje të prokurores së SPAK, Doloreza Musabelli.

E ftuar në Euronews Albania, Lala u shpreh se arsyeja pse shteti u “ngrit në këmbë”, ishin deklaratat e ‘ushtarit’ të Laert Haxhiut, Marjus Tafani, se dikush afër prokurores po i jepte informacion grupit kriminal mbi jetën e saj.

Gazetarja deklaron se banda e Haxhiut kishte marrë informacion mbi vendbanimin e prokurores, madje ajo ishte ndjekur dhe ishte fotografuar në marketet ku kryente pazar, apo ku nxirrte fëmijët për argëtim.

Çfarë tha i penduari Marjus Tafani që e ngriti kaq shumë në këmbë institucionet shqiptare. Ai tha se dikush pranë prokurores Doloreza Musabelliu po jepte informacion. Të dhënat ishin të natyrës se në çfarë shkolle i dërgonte fëmijët, ku ajo banonte, ku e kishte zonën bashkëshorti I saj avokat, cilat vende frekuentonte, ku nxirrte fëmijët për të pushuar apo lëvizur me biçikletë, cilat markete frekuentonte.

Madje ka patur foto ku prokurorja Musabelliu është fotografuar duke bërë pazar në market.

Ju pyesni që a mund të hetojnë prokurorët kur janë nën presion. A e dini kur nisi revanshi ndaj krimit të organizuar në Itali, kur u vra Falcone dhe Borselino. Uroj të most ë ndodhë asgjë ndaj zyrtarëve të drejtësisë, por pika e vlimit është tani. Është momenti kur prokuroria e POosaçme po bën goditje ndaj peshqëve të mëdhenj të politikës”, tha Lala.

Kujtojmë se KLP caktoi ditën e djeshme urdhër-mbrojtje për prokuroren Doloreza Musabelli dhe ish-prokuroren e Lushnjës Merita Selimi, dy shënjestrat e grupit të Laert Haxhiut.

Ka qenë i penduari i drejtësisë, Artan Tafani, pjesë e bandës së vrasësve me pagesë të Laert Haxhiut, ai i cili ka rrëfyer planet e grupit për eliminimin e 2 prokurorëve dhe një avokati.

Selimi është prokurorja e cila hetoi Laert Haxhiun, Orgest Bilbilin dhe Anterio Kaloshin për përfshirjen në masakrën e vitit 2017 në Lushnjë, ku mbeti i vrarë Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha, dhe u plagosën Bujar Turku dhe Marjus Xhepexhiu.

Pas dy viteve hetime, Selimi shpalli moskompetencën duke e çuar dosjen në SPAK, ku dy miqtë e ngushtë të Haxhiut, Anterio Kaloshi dhe Orges Bilbili u dënuan me burgim të përjetshëm.

Prokurorja e Lushnjës në muajin Korrik 2023 u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Më pas dosja i kaloi prokurores Doloreza Musabelli, çka u bë që ajo të ishte objektiv i Haxhiut”, tha Lala.

 

Të fundit