Flash News

E-TJERA

Zbardhja e vrasjeve të bujshme, dalin sot para Gjykatës antarët e bandës së Laert Haxhiut

Zbardhja e vrasjeve të bujshme, dalin sot para Gjykatës antarët e

Dhjetë antarët e bandës së Laert Haxhisë, të arrestuar pak ditë më parë gjatë operacionit “Never Forget”, pritet të dalin këtë të diel para Gjykatës.

Seanca gjyqësore do të drejtohet nga Gjyqtarja Megi Strakosha, ndërkohë që më herët, Drejtuesi i Prokurorisë së Elbasanit, Kreshnik Ajazi i ka kërkuar Gjykatës masën “Arrest me burg” për 10 nga 12 të arrestuarit.

Ishte ish anëtari i bandës së Laert Haxhisë, Artan Tafani, i cili u bë i penduari i drejtësisë dhe zbuloi disa nga krimet e shumta që kjo bandë kishte kryer.

Në deklarimet e tij para organit të akuzës janë zbardhur disa nga ngjarjet kriminale më tragjiket në vendin tonë, të cilat rezulton të jenë kryer nga banda e Laert Haxhisë ku bënte pjesë edhe ai, ndërsa kreu i kësaj bande është në Greqi.

Laert Haxhiu është arrestuar nga autoritetet greke dhe pritet ekstradimi i tij në Shqipëri për të dalë para drejtësisë.

Kërkesa për masën “Arrest në burg” për:

1.Artan Tafani

2.Laert Haxhiu

3.Lulzim Spahia

4.Ligor Romacka

5.Erisjano Abedini

6.Marglen Topuzi

7.Idriz Manej

8.Bujar Abedini

9.Enriko Xhahysa

10.Bledar Berberi

 

 

 

 

 

Të fundit