Kamioni me eksploziv shpërthen para hotelit, vriten 230 persona në Somali

Të paktën 230 njerëz u vranë dhe qindra të tjerë mbetën të plagosur si pasojë e shpërthimit të kamionit të ngarkuar me ekzploziv para një hoteli të kryeqytetit somalez Mogadishu.

Autoritetet paralajmërojnë se shumë nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë dhe kjo nuk është ende shifra finale e viktimave. Ky është sulmi më vdekjeprurës terrorist në Somali, që kur grupi islamik Al-Shabab nisi fushatën e tij të dhunshme në vitin 2007. 

Nuk është ende e qartë se kush e kreu sulmin, por autoritetet thonë se dyshimet bien pikërisht mbi Al-Shabab, i cili drejton botën e terrorit në Somali.