Flash News

KRYESORE

Komisioni i Ligjeve i Kongresit, letër FBI-së,i kërkon informacion për McGonigal

Komisioni i Ligjeve i Kongresit, letër FBI-së,i kërkon

Komisioni Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve kërkojnë informacion nga FBI lidhur me ish-agjentin special të FBI-së, Charles McGonigal, i cili u akuzua javën e kaluar për bashkëpunim me një oligark rus, i cili u përpoq të shmangte sanksionet e SHBA.

Kanë qenë dy nga kongresmenët amerikanë, Jim Jordan dhe Matt Gaetz ata që kanë kërkuar hetim të plotë për McGonigal.

Komisioni i Ligjeve i Kongresit, letër FBI-së,i kërkon

Kryetari i Komitetit Gjyqësor Jim Jordan, një republikan i Ohajos dhe Matt Gaetz, një republikan nga Florida, i shkruan një letër drejtorit të FBI Chris Wray të enjten duke kërkuar materiale dhe informacione për McGonigal si pjesë e një hetimi mbi akuzat për paragjykime politike në byro.

Republikanët po kërkojnë gjithashtu një konferencë për të diskutuar hetimin e FBI-së për McGonigal, duke përfshirë nëse byroja po ndërmerr ndonjë rishikim për të përcaktuar se si Rusia dhe oligarkët e saj ishin në gjendje të ndikonin zyrtarët e lartë të FBI-së. Jordan dhe Gaetz vendosën një afat deri më 16 shkurt që Wray të përgjigjej. Byroja tha se e mori letrën, por nuk kishte asnjë koment shtesë.

“Vetëm javën e kaluar, me padinë e ish-zyrtarit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal, popullit amerikan iu kujtua sërish për problemet në dukje të përhapura brenda FBI-së”, thuhej në letër. "Ne shkruajmë për të kërkuar material dhe informacion në lidhje me sjelljen e keqe të McGonigal."

Departamenti i Drejtësisë paditi McGonigal, një veteran 22-vjeçar i FBI-së, më 23 janar për ofrimin e shërbimeve dhe marrjen e parave nga Oleg V. Deripaska, një oligark rus me lidhje të njohura me presidentin rus Vladimir Putin. Në atë kohë, McGonigal ishte agjenti special që drejtonte divizionin e kundërzbulimit të byrosë në Nju Jork.

McGonigal është akuzuar për "shkelje dhe komplot për të shkelur Aktin Ndërkombëtar të Fuqive Ekonomike Emergjente", sipas DD-së, si dhe për komplot për të kryer dhe kryer pastrim parash.

Letra tregon se aktakuza e McGonigal ngre pyetje në lidhje me përpjekjet kundërzbuluese të FBI-së në lidhje me hetimin për lidhjet e Donald Trump me Rusinë, ndërsa ai ishte kandidat për president.

Komisioni i Ligjeve i Kongresit, letër FBI-së,i kërkon

Komisioni i Ligjeve i Kongresit, letër FBI-së,i kërkon

Komisioni i Ligjeve i Kongresit, letër FBI-së,i kërkon

Të fundit