Flash News

POLITIKOFF

Një ekspozitë e veçantë në Muzeun Muzeun “Grammy” në nder të artistes Shakira-s

Një ekspozitë e veçantë në Muzeun Muzeun

Dy kostumet e Shakira-s të veshura gjatë një shfaqjeje të pjesës së parë të Super Bowl, tekstet e saj të shkruara me dorë dhe kitara e saj elektrike shumë e kristalizuar janë ndër artikujt kryesorë që do të ekspozohen për një ekspozitë muze në Los Anxhelos. Muzeu i Grammy-t njoftoi të enjten se fituesja e shumë Grammy-ve do të ketë hapjen e saj të parë të ekspozitës më 4 mars. Ekspozita e quajtur “Shakira: The Grammy Museum Experience” do të shfaqë 40 artefakte nga arkivi i saj personal në galerinë e përhershme të muzikës latine të muzeut.

Një ekspozitë e veçantë në Muzeun Muzeun

Ekspozita e muzeut do të eksplorojë evolucionin muzikor të Shakira-s, nga origjina e saj si një interpretuese latine në Kolumbi deri tek arritja e superyjeve globale si një interpretuese me shumë zhanre, e cila përfshin disa zhanre duke përfshirë bachata, rock, Bhangra dhe reggaetón.

Një ekspozitë e veçantë në Muzeun Muzeun

Pas këtij lajmi, Shakira është shprehur se:

"Është një nder që rrugëtimi i karrierës sime të shfaqet në muzeun Grammy. Këto pjesë janë një testament i kaq shumë momenteve të pashlyeshme që unë i çmoj dhe jam shumë e lumtur që mund t’i rijetoj këto kujtime me ata që më kanë dhe vazhdojnë të më mbështesin si artiste."

Një ekspozitë e veçantë në Muzeun Muzeun

Do të shfaqet kitara elektrike e Shakirës, e mbuluar me 70,000 kristale të zeza dhe kitara akustike e përdorur për shkrimin e këngëve. Artikuj të tjerë përfshijnë veshjet e saj nga turneu i saj në El Dorado në 2018 dhe bikinit e mbuluar me gjethe që ajo veshi në albumin “Oral Fixation, Vol. 2” në 2005. Jasen Emmons, kuratori kryesor dhe zëvendëspresidenti i çështjeve kuratoriale në Muzeun Grammy u shpreh se:

"Shakira është superylli i rrallë që ka zbuluar një mënyrë për të vazhduar të evoluojë si artiste duke rritur audiencën e saj të gjerë së bashku me të. Ajo është një studente serioze e muzikës dhe Muzeu Grammy është mjaft e lumtur për të ofruar një ekspozitë dinamike që pasqyron inteligjencën dhe artin e saj."

Të fundit