Flash News

POLITIKOFF

Nokia 3310 po rikthehet përsëri në modë këtë vit

Nokia 3310 po rikthehet përsëri në modë këtë vit

Këta telefona ‘memecë’ në fakt po bëhen trend. Telefoni Nokia që të gjithë e kemi pasur një herë në shtëpitë tona ka dalë sërish në modë. Nokia njoftoi në fillim të kësaj jave se kishte filluar të rifitonte pjesë të tregut të telefonave celularë vitin e kaluar. Ish-marka telefonike e preferuar nga fansat i është përkulur popullaritetit të iPhone-ve të Apple dhe pajisjeve Android në vitet e fundit. Por një trend po fiton vrull në mesin e gjeneratës së smartfonëve.

Njerëzit që kanë kryesisht të njohur vetëm pajisje me ekran me prekje me akses në një bibliotekë të tërë aplikacionesh. Tani, një komunitet në rritje njerëzish po i shkëmbejnë pajisjet e tyre me telefona më të thjeshtë me butona. Popullariteti i modës së viteve ’90 i ka bërë të gjallë adoleshentët dhe të rinjtë anembanë globit për mënyrën sesi marrëdhënia e njerëzve me teknologjinë ka ndryshuar që nga ‘ditët e bukura të vjetra’ para se në treg të dilte telefoni inteligjent.

Ndikimet që telefonat inteligjentë dhe mediat sociale kanë pasur në shëndetin mendor kanë ndihmuar që kompanitë të vihen në lëvizje. Disa po e quajnë atë një “dietë dopamine”. Këtu ata përpiqen të kufizojnë konsumin e smartfonëve të tyre pasi bëhen të varur nga veçoritë që u japin përdoruesve shpërthime të shpejta të dopaminës, hormoni i lumturisë së trurit, të tilla si mediat sociale ose lojërat. Dhe të tjerë po fusin në jetën e tyre telefona ‘memecë’ për të qenë më të pranishëm në ‘botën reale’.

Një përdoruese e TikTok, @skzzolno tha se ajo dhe miqtë e saj kanë adoptuar të gjithë telefonat me butona për t’i përdorur kur shkojnë në bare dhe klube nate. Ata kanë të regjistruar në telefonat e tyre vetëm numrat e njëri-tjetrit dhe kontaktet e urgjencës, pa media sociale dhe kamera të teknologjisë së fundit. Kjo ndihmon për të shmangur thirrjet me video-kamera, postimet në mediat sociale, fotot dhe videot gjatë kohës që po kalojnë me njëri-tjetrin.

Të fundit