Flash News

KRYESORE

“Shqipëria, Kolumbia e Europës”, pas 613 kg kokainë kapet tjetër sasi e madhe në Portin e Durrësit, a do të ketë një ‘peshk të madh’

“Shqipëria, Kolumbia e Europës”, pas 613 kg kokainë

Shqipëria është përfolur vazhdimisht në mediat ndërkombëtare si vend i trafikut të drogës, madje britanikja ‘The Indenpendent’ e cilësoi e ka cilësuar vendin tonë në artikull të saj edhe si ‘Kolumbinë e Europës’.

Në mars të vitit të shkuar, u kap sasia rekord e kokainës në Shqipëri, në kontenierë me banane në Portin e Durrësit, plot 613 kg kokainë e ardhur nga Kolumbia.

Në pranga ranë menaxheri Donald Lushaj dhe Armando Pezaku, shoferi i kamionit që transportoi kontenierët me banane dhe kokainë drejt magazinave të ‘Arbri Garden’ në Maminas.

Kokainën kishte vlerë 180 milionë euro. Arbër Çekaj u arratis në Gjermani duke i shpëtuar autoriteteve shqiptare dhe u arrestua pak kohë më pas. Pak ditë më parë, pronari i kompanisë "Arbi Garden" u ekstradua në Shqipëri, por arrestimet u stopuan deri këtu pasi deri më sot nuk ra në ‘rrjetë asnjë peshk i madh’, pra porositësit sasisë rekord të drogës.

Ndërkohë, së fundmi u kapën në portin e Durrësit, deri tani 137 kg kokainë. Policia doli në një konferencë për mediat ku përmes Drejtorit të Përgjithshëm, Ardi Veliu njoftoi se nga operacioni i përbashkët me autoritetet greke kanë kapur sasinë e sipërpërmendur.

Po ashtu janë vënë në pranga dy persona, Ardjan Bega, 53 vjeç dhe Altin Myslimhaka, 35 vjeç, ndërsa një nga pritësit e sasisë Gentian Malindi, 42 vjeç arriti t’i shpëtonte policisë dhe është aktualisht në kërkim. Ndonëse aksioni është ende në proces dhe informacionet sa vijnë e shtohen mbi këtë operacion të nisur që në gusht, mbetet për t’u parë nëse do të kemi këtë herë një ‘peshk të madh’ në rrjetën e drejtësisë dhe për llogari të kujt kishte si destinacion sasia e madhe e kokainës.

Ndërkohë, në prill të këtij viti një sasi prej 144 kg kokainë u kapën në "Freeport" të Maltës e fshehur në tre kontenjetrë.

Sipas mediave në Maltë dy prej kontinjerëve kishin si destinacion portin e Durrësit, ndërsa kontinjeri i tretë ishte për në Malin e Zi.

Kontinjerët që ishin nisur drejt Shqipërisë mbanin 40 pako kokaine me peshë 48 kg, ndërsa në kontenjerin që ishte nisur për në Malin e Zi ndodheshin 80 pako kokaine me peshë 96 kg .

Ditari politik

Të fundit