Flash News

Bota

Dalin pamjet brenda uzinës Zaporizhzhia nën pushtimin rus

Dalin pamjet brenda uzinës Zaporizhzhia nën pushtimin rus

Janë shfaqur pamjet që tregojnë brendësinë e termocentralit bërthamor të Zaporizhzhia pasi trupat ruse hynë me automjetet e tyre.

Nuk është e qartë se kush e filmoi videon, apo saktësisht kur.

BBC dhe gazetarë të tjerë kanë verifikuar vendndodhjen në të cilën është marrë, me ndihmën e një video tjetër të vitit 2019, të xhiruar në 3D, e cila ofron një xhiro në objekt. Videoja më e vjetër është e disponueshme në një llogari YouTube të lidhur me termocentralin.

Dalin pamjet brenda uzinës Zaporizhzhia nën pushtimin rus

Prania ruse sinjalizohet në pamjet me automjete të shënuara me shkronjën Z - një simbol i pushtimit të Ukrainës.

Moska këmbëngul se po punon për të mbrojtur objektin.

Dalin pamjet brenda uzinës Zaporizhzhia nën pushtimin rus

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres beson se dëmtimi  në uzinën e Zaporizhzhia mund të jetë “vetëvrasje”, nga ana tjetër presidenti i Turqisë po ashtu ka thënë se askush nuk dëshiron një tjetër Çernobil.

Rusia pushtoi vendin në bregun e majtë të lumit Dnieper në fillim të luftës së saj, por këtë muaj të dy palët kanë akuzuar njëra-tjetrën për bombardime të vazhdueshme. Secila prej tyre pretendon se njëra palë apo tjetra po provokon.

 

Të fundit