Flash News

Bota

Kina del përtej parashikimeve, shqetësohet SHBA-ja. Raporti: Pekini mund të ketë 1500 koka bërthamore deri në 2035

Kina del përtej parashikimeve, shqetësohet SHBA-ja. Raporti: Pekini

Stoku i kokave bërthamore të Kinës ka tejkaluar 400, thuhet në raportin e Pentagonit. Ndërkohë Pekini po fokusohet në përshpejtimin e zgjerimit të armëve bërthamor, duke kërkuar të sfidojë SHBA-në si superfuqinë më të madhe në botë.

Në vitin 2020, SHBA vlerësoi se Kina kishte 200 koka bërthamore dhe pritej që rezervat të dyfishoheshin brenda një dekade. Por Kina i dyfishoi vetëm në dy vjet, ndërsa deri në vitin 2035 pritet që Pekini të ketë rreth 1,500 koka bërthamore, nëse vazhdojnë të zgjerojnë rezervat e tyre me ritmin aktual.

Vendi më i populluar në botë po përdor ushtrinë e tij në rritje si një nga mjetet e tij për të krijuar një sistem ndërkombëtar që favorizon pikëpamjen e tij botërore, duke paraqitur "sfidën më të rëndësishme dhe sistematike për sigurinë kombëtare të SHBA", sipas raportit, dhe aftësinë më të madhe bërthamore.

Investimi i Pekinit në treshen e tij bërthamore – opsionet e lëshimit bërthamor me bazë deti, tokës dhe ajrit – është shkak për shqetësim në Uashington.

Kina gjithashtu kreu 135 teste të raketave balistike në vitin 2021, thuhet në raport, që është më shumë se pjesa tjetër e botës së bashku.

Kina ka një ushtri të përhershme prej afro 1 milion ushtarësh, marinën më të madhe në botë për nga numri i anijeve dhe forcën e tretë ajrore më të madhe në botë, sipas raportit.

Strategjia Kombëtare e Mbrojtjes e vitit 2022, e publikuar muajin e kaluar, e identifikon Kinën si sfidën e shpejtë për Shtetet e Bashkuara, një pikë e përsëritur shpesh nga drejtuesit më të lartë të Pentagonit.

"Kina është i vetmi vend atje që gjeopolitikisht ka potencialin e fuqisë për të qenë një sfidë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara," tha kreu i Shefave të Përbashkët Gjeneral Mark Milley në një konferencë shtypi në fillim të këtij muaji.

Në raportin e fundit, SHBA nuk parashikon një pushtim të afërt të Tajvanit. Në vend të kësaj, thuhet në raport, SHBA-të e kanë parë Pekinin të rrisë presionin diplomatik, ekonomik, politik dhe ushtarak ndaj Tajvanit.

Burimi: CNN

 

 

Të fundit