Flash News

Bota

Lavrov: Tensionet në Kosovë mund të provokojnë konflikt të ri në Evropë

Lavrov: Tensionet në Kosovë mund të provokojnë konflikt

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka paralajmëruar se rritja e tensioneve në Kosovë mund të provokojnë konflikt të ri në Evropë.

Duke folur me gazetarët të hënën, kryediplomati rus e cilësoi situatën alarmante.

Një shpërthim i madh po përgatitet në qendër të Evropës – pikërisht në vendin ku, në vitin 1999, NATO-ja sulmoi Jugosllavinë, duke shkelur çdo parim të imagjinueshëm të Aktit Final të Helsinkit dhe të dokumenteve të OSBE-së”, tha Lavrov gjatë një vizite në Kenia, raporton agjencia shtetërore ruse, RIA Novosti.

Ai shtoi se situata kërkon një “zgjidhje gjeopolitike” që do të garantonte sigurinë e vendeve evropiane.

Sipas tij, “asnjë bllok, përfshirë NATO-n, nuk ka të drejtë të pretendojë dominim në atë pjesë të planetit”.

Tensionet në veri të Kosovës janë rritur, pasi grupe të serbëve lokalë janë duke protestuar kundër kryetarëve të rinj shqiptarë të komunave: Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Të fundit