Flash News

Bota

NATO tregon se kur do t'i bashkohet zyrtarisht Finlanda aleancës

NATO tregon se kur do t'i bashkohet zyrtarisht Finlanda aleancës

Finlanda do të mirëpritet zyrtarisht në NATO brenda ditësh" pas ratifikimit nga Turqia të pranimit të vendit baltik në aleancën perëndimore të mbrojtjes, ka njoftuar sekretari i përgjithshëm i NATO-s.

“Të 30 aleatët e NATO-s kanë ratifikuar tani protokollin e anëtarësimit”, tha Jens Stoltenberg të premten. "Finlanda do t'i bashkohet zyrtarisht aleancës sonë në ditët në vijim."

Lëvizja historike i jep fund neutralitetit të dekadave finlandeze ndaj NATO-s dhe u nxit nga shqetësimi për pushtimin e Ukrainës nga Rusia, e cila, si Finlanda, ndan një kufi me Rusinë.

Në një deklaratë pas votimit turk, qeveria finlandeze tha se bashkimi me aleancën do të forconte sigurinë e vendit dhe do të përmirësonte stabilitetin dhe sigurinë në rajon.

Sanna Marin, kryeministrja finlandeze, shkroi në Twitter: “Si aleatë, ne do të japim dhe do të marrim siguri. Ne do të mbrojmë njëri-tjetrin. Finlanda qëndron me Suedinë tani dhe në të ardhmen dhe mbështet aplikimin e saj.”

Pranimi i afërt i Finlandës në NATO erdhi pasi Rusia tha të premten se një armëpushim në Ukrainë nuk do t'i mundësonte asaj të arrinte qëllimet e "operacionit të saj special ushtarak" për momentin.

Të fundit