Flash News

Bota

OBSH paralajmëron: Vdekjet nga tërmeti në Turqi dhe Siri mund të arrijnë në 20,000

OBSH paralajmëron: Vdekjet nga tërmeti në Turqi dhe Siri mund

Vdekjet nga tërmeti në Siri dhe Turqi mund të arrijnë në 20,000 në ditët në vijim, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Numri i të vdekurve është 5021, por pritet të rritet ndërsa ekuipazhet e shpëtimit përpiqen të gërmojnë për të mbijetuar.

Pasgoditjet dhe moti i ftohtë i ashpër po pengojnë përpjekjet e tyre, me një lëkundje me magnitudë 5.4 ballë që u ndje në Turqinë lindore mëngjesin e sotëm.

Më shumë se 20,000 njerëz janë plagosur në vend, sipas Autoritetit të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë.

Në Siri, ndërtesat që kanë marrë barrën e bombardimeve dhe sulmeve ajrore gjatë një dekade të luftës civile u rrëzuan nga tërmetet, duke rritur numrin e të vdekurve.

Të fundit