Flash News

Bota

Prej 26 vitesh në krye të Bjellorusisë, Lukashenko tregon se kur do të largohet

Prej 26 vitesh në krye të Bjellorusisë, Lukashenko tregon se kur

Presidenti i Bjellorusisë Alyaksandr Lukashenko tha se do të largohet nga drejtimi i vendit, pasi të miratohet një kushtetutë e re, citon agjencia e lajmeve në Bjellorusi, Belta. Ai ka drejtuar Bjellorusinë për 26 vjet,

“Unë nuk do të jem president me kushtetutën e re”, tha Lukasheka të premten, gjatë një vizite në një spital në Minsk.

Ai nuk ka treguar se kur do të ishte ajo ditë, por ka theksuar nevojën për ndryshime kushtetuese që do të rregullonin kompetencat e presidentit. Kjo është një tentativë e përsëritur e Lukashenkos, të cilën opozita e ka kosnideruar si një përpjekje për të blerë kohë dhe për të qëndruar në pushtet në kohën kur po përballet me protestuesit që janë kundër qeverisë.

Ditari politik

Të fundit