Flash News

Bota

Rekordmeni botëror i maratonës Kenyan Kiptum humb jetën tragjikisht në aksident

Rekordmeni botëror i maratonës Kenyan Kiptum humb jetën

Favoriti për Olimpiadën e Parisit 2024 po udhëtonte nga Kaptagat në Eldoret në Luginën Rift të Kenisë perëndimore të dielën kur makina e tij doli nga rruga dhe u përplas me një pemë.

Kiptum, baba i dy fëmijëve, dhe trajneri i tij ruandez Gervais Hakizimana u vranë ndërsa një grua pasagjere u plagos rëndë.

"Ai humbi kontrollin dhe doli jashtë rrugës duke hyrë në një hendek në anën e tij të majtë. Ai voziti në kanal për rreth 60 metra (jard) përpara se të godiste një pemë të madhe," tha një raport zyrtar i policisë.

Ai tha se Kiptum dhe Hakizimana vdiqën në vend ndërsa pasagjerja Sharon Chepkurui Kosgei u dërgua me urgjencë në spital me lëndime të rënda.

Kiptum shpërtheu në skenën e maratonës kur ai vrapoi një rekord botëror 2:00:35 në Çikago në tetor, duke hequr 34 sekonda nga rekordi i mëparshëm i yllit kenian Eliud Kipchoge. Ai ishte vetëm 23 vjeç në atë kohë dhe konkurronte vetëm në maratonën e tij të tretë.

Të fundit