Flash News

Bota

Rusia planifikon mbylljen tre-ditore të furnizimit me gaz në Evropë

Rusia planifikon mbylljen tre-ditore të furnizimit me gaz në

Furnizimi me gaz rus në Bashkimin Evropian duket se do të ndërpritet në fund të këtij muaji, pas një njoftimi se gazsjellësi Nord Stream 1 do të mbyllet për mirëmbajtje për tre ditë.

Kanali do të mbyllet nga 31 gushti deri më 2 shtator, thotë firma energjetike ruse e kontrolluar nga shteti Gazprom.

Tubacioni tashmë ka funksionuar me vetëm 20% kapacitet pas një bllokimi energjetik midis Moskës dhe Evropës, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Vendet perëndimore kanë akuzuar vazhdimisht Kremlinin për përdorimin e furnizimeve me karburant si një armë politike.  

Të fundit