Çfarë përfaqësojnë tre unazat që mban Kate Middleton në gishtin e fejesës

Që në vitin 2011, kur ishte dhe dasma e saj, Kate Middleton mban  në gishtin e unazës unazën me gur safiri dhe unazën e fejesës me diamantin që më parë i përkiste vjehrrës së saj të ndjerë, Princesha Diana. Sipas Vogue, unaza është prej ari uellsian, 18 karat: një bizhuteri e thjeshtë, tradicionale dhe shumë elegante në thjeshtësinë e saj. Mbretëresha e ardhshme ecën në gjurmët e shumë grave bashkëkohore dhe grave mbretërore në histori, duke mbajtur unazën e fejesës dhe një unazë martese në të njëjtin gisht.

Për gati një shekull, unazat e familjeve mbretërore janë bërë prej ari të rrallë, të pastër uellsian nga një minierë specifike: miniera e artë e Clogau St. David. Uebfaqja e kompanisë shpjegon se “kjo traditë u themelua nga Nëna Mbretëreshë, atëherë Lady Elizabeth Boëes-Lyon, në martesën e saj me Dukën e York-ut, më 26 prill 1923.”

Kate mban në gisht unazën e martesës, të fejesës, por edhe një unazë tjetër të tretë. Hello! ka shtuar se Dukesha ka në gisht edhe një unazë ari të përjetshme, me diamante, së bashku me unazën e fejesës dhe të martesës. Kjo është unaza që Princi Ëilliam i ka dhuruar Kate me rastin e lindjes së djalit të tyre të parë, Princit George, në vitin 2013.