Flash News

Ditari i Maxhorancës

Fiskalizimi, Denaj: E nisëm nga një kënetë dhe ndërtuam karabina

Fiskalizimi, Denaj: E nisëm nga një kënetë dhe ndërtuam
Foto Ilustruese

Paraditen e sotme përmes një konference të përbashkët për mediat me kryeministrin Edi Rama dhe Drejtoreshën e Tatimeve Delina Ibrahimaj, ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj foli për procesin e fiskalizimit.

Ajo tha se përpjepkjet për të luftuar fiskalizimin kanë nisur që në 2013 dhe siç thekson ajo e kanë nisur nga një kënetë për të ndërtuar një karabina. Sa i përket rimbursimit të TVSH-së, Denaj tha se viti 2019 ka regjistruar rekord.

“Përpjekja për të luftuar informalitetin nuk ka filluar sot por në 2013. Në 2013 e nisëm nga një ardhur shumë e ulët. Nga një kënetë, dhe ndërtuam një karabina. Rritën në 27.8% të ardhurat e produktit të brendshëm bruto.

Bizneset më parë ishin në informalitet. Tatim fitimi u rrit me 142% nga 2013.
Me 225 mijë vende pune shtesë. Mirëadminikstrimi fiskal ka qenë i rëndësishëm për të ndërtuar katë karabina. Do të ngelesha pak  e tatimi mbi vlerën e shtuar, një element shumë i rëndësishëm për bizneset.

Administrimi fiskal ka qënë i rëndësishëm për të ndërtuar këtë karabina. Do ngelesha pak tek rimbursimi i TVSH-së. 2019 është rekord. Të gjithë bizneset në fund të dhjetorit janë me 0 pagesë. Politika fiksale nuk do të mjaftonte”, deklaroi Denaj.

Ditari politik

Të fundit