Ditari i Maxhorancës

Gjiknuri foto me McGonigal: E kam takuar disa herë, por s'jap detaje

Gjiknuri foto me McGonigal: E kam takuar disa herë, por s'jap detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Damian Gjiknuri, ka folur për takimin me ish-zyrtarin e FBI-së, Charles McGonigal.

I ftuar në emisionin “5 pyetje nga Babaramo”, Gjiknuri tha se e kishte takuar ish-zyrtarin e FBI-së, por nuk pranoi të jepte detaje. Gjiknuri shtoi se takimi me McGonigal është zhvilluar në qytetin e Tropojës ku ka marrë titullin “Qytetar Nderi”.

Socialisti tha se nuk ishin të informuar që McGonigal nuk i kishte deklaruar takimet me ta.

“S’ka rëndësi detajet, nuk jam këtu për detaje. Nuk jam këtu për të dhënë një përgjigje për bisedimet që kam pasur me një zyrtar të huaj se do ishte jo etike, që të japin detaje për këto takime. E kam takuar disa herë pasi ju besoj e keni lexuar dhe aktakuzën, nuk flitet për shqetësim pse ka takuar ministrin e Energjisë. Nuk ka qenë të jetë i shoqëruar nga zyrtarë të ambasadës. Nuk ka qenë i shoqëruar nga Zoti Duçka. Bisedat që kam bërë kanë, ka pasur marrëdhënie zyrtare me ministrinë e Energjetikes, nuk ka kërkuar favor. Ajo është bërë në një ceremoni që i është McGonigal që i është dhënë “Qytetar Nderi”, nga Bashkia e Tropojës, dreka është bërë në Tiranë.

Kaq është historia, nuk ka gjë të fshehtë, nuk ishte terrorist, apo njeri me krime që unë duhet të ruhesha. Nuk kishte dijeni qeveria shqiptare nëse ai do të ishte në thyerje të Kodit të Etikës që nuk ka deklaruar udhëtimet në Shqipëri, kemi qenë në mirëbesim të një zyrtari të lartë. A ka zbatuar ai detyrën është një çështje që po hetohet. S’kam pse them për ça folëm”, tha Gjiknuri.

Të fundit