Flash News

Ditari i Maxhorancës

Kërkesa e Zelensky-t për armët, reagon Rama: Të gjithë thanë ‘po’, veç nesh. Duhet të forcojmë mbrojtjen!

Kërkesa e Zelensky-t për armët, reagon Rama: Të gjithë

Kryeministri Edi Rama komentoi kërkesën e presidentit ukrainas, Zelensky në samitin që u mbajt dje në Tiranë për të prodhuar armë.

Në një konferencë të përbashkët me komisionerin Varhelyi, Rama theksoi Shqipëria nuk ka industri prodhuese ushtarake të prodhimit të armëve, por shtoi se po punohet për të lidhur një marrëveshje të tillë.

“Patëm një samit të mirë dhe zhvilluar diskutime të mira mes presidentit Zelensky dhe të tjerëve. Ai samit tregoi diçka që është e rëndësishme, që të gjithë ishin këtu. Rajoni, ishte larg duave të Rusisë. Si rajon që kërkon të jetë pjesë e BE-së, e gjithçkaje. Sa i takon industrisë ushtarake dhe prodhimit të armëve, ne si Serbia, Bosnja apo Kroacia nuk kemi industri prodhuese të mjeteve ushtarake.

Duam ta kemi në dispozicion. Kemi punuar dhe po punojmë që të gjejmë marrëveshjen e duhur, partnerët e duhur. Të ringjallim infrastrukturën tonë të vjetër. Presidenti Zelensky na foli për mundësinë e bashkëpunimit, që do të thotë investimi, prodhimi dhe bashkëpunimi.

Të gjithë thanë po. Jo vetëm Shqipëria. Ky është proces. Ne e dimë që duhet të investojmë në mbrojtje. Gjithçka që mund të bëjmë në këtë drejtim, do ta bëjmë. Do e bëjmë me aleatët. Pjesa tjetër është e natyrshme.”, tha Rama.

 

 

Të fundit