Flash News

Ditari i Maxhorancës

Marrëveshja me Italinë, Balluku: Do të shkojë në Parlament për t’u ratifikuar

Marrëveshja me Italinë, Balluku: Do të shkojë në

Marrëveshja e firmosur me Italinë për emigrantët do të kalojë në parlament dhe nuk është në fazën përfundimtare. Kështu ka deklaruar zv.kryeministrja Belinda Balluku në një konferencë ptë përbashkët me Luigi Soreca-n.

Balluku deklaroi se marrëveshja do të dëgjohet në komisione për t’u njohur me të gjitha kornizat ligjore të përcaktuara. Sipas saj, askush nuk duhet të shqetësohet për qëllimin teksa ripërsëriti refrenin e Ramës për solidaritet me Italinë.

“Marrëveshja e firmosur nga kryeministri në Romë ka kaluar në qeveri të gjithë procesin e parashikuar dhe do të shkojë në parlamentin shqiptar për tu ratifikuar. Nuk është marrëveshje e cila ka përfunduar rrugëtimin e saj. Kryeministri ka bërë të qartë dhe askush nuk duhet të shqetësohet as për qëllimin dhe as kornizën juridike të saj pasi respekton të drejtën ndërkombëtare dhe detyrimin e palëve. Si do të funksionojë prona, kush do ta administrojë dhe sa do të zgjasë. Ne jemi një vend që na ndan 70 milje dhe kur vjen fjala për solidaritet jemi solidar me një vend strategjik dhe të pazëvendësueshëm si shteti Italian. Na vjen keq që merren me ngjyrën e lëkurës së emigrantëve. Është rrugë e gjatë. Do ta shkojë në parlament. Do ta dëgjoni në komisione. Do jetë transparente dhe secili mund ta lexojë”, tha Balluku.

Reagimi i Ballukut vjen pas një sërë kritikash që marrëveshja ka marrë nga opozita shqiptare dhe ajo italiane, si dhe institucionet e të drejtave të njeriut.

Madje, Partia Demokratike e Italisë tha se është gati të depozitojë kërkesën për përjashtimin e Edi Ramës nga Partia Socialiste Evropiane.

Të fundit