Flash News

Ditari i Maxhorancës

"Më të keqen e kemi lënë pas", Rama reagon nga Abu Dabi: Kemi firmosur marrëveshjen për rindërtimin e 2000 banesave

"Më të keqen e kemi lënë pas", Rama reagon nga Abu
Në foto: Kryeministri Rama nga Abu Dhabi

Kryeministri Rama, ka bërë me dije se gjatë vizitës së sotme në Emiratevet e Bashkuara Arabe, së bashku me Arben Ahmetajn kanë firmosur marrëveshjen për rindërtimin e 2000 shtëpive në Durrës.

Sipas Ramës, kjo është marrëveshja më e rëndësishme e cila do të bëjë të mundur transformim rrënjësor i Portit të Durrësit.

“Rastësia e desh që në 1 vjetorin e tërmetit të jem këtu në Abu Dabi, në Emiratet e Bashkuara për të firmosur marrëveshjen e financimit dhe ndërtimit të 2000 apartamenteve të reja në Durrës. Ishte mirësia vëllazërore e një miku shumë të çmuar, Princit të Kurorës, Mohammed bin Zayed Al Nahyan, që në ato ditë aq të zymta më hapi derën e shtëpisë së tij dhe ma dëgjoi lutjen për ndihmë.

Ministri i Rindërtimit dhe Agjencia jonë për Zhvillimin e Territorit kanë punuar pa pushim ngushtësisht së bashku me skuadrën e inxhinierëve të vënë në dispozicion nga Princi si dhe fondi i Abu Dabit për të dakordësuar marrëveshjen që sot ne firmosim që i hap rrugë kantierit javët e ardhshme.

Qeveria shqiptare do të financojë krejt infrastrukturën në lagjen e re në Spitallë, ndërsa sipërmarrësi i njohur i botës arabe do të realizojë  qoftë banesat e Spitallës, qoftë ndërtesat e reja që do të ndërtohen në vend të pallateve të shembura në Durrës.

Njëkohësisht Me princin e kurorës kemi dakordësuar përfshirjen e EBA për zhvillimin e Durrësit fillimisht dhe disa zonave të tjera në vazhdim përmes investimeve direkte me projekte të mëdha në radhë të parë në turizëm por jo vetëm.

Kështu sot do të firmosim edhe marrëveshjen mes dy qeverive që do t'i japë rrugën për bisedime direkte qeverisë shqiptare me biznesin këtij për investime të drejtpërdrejta në Shqipëri, duke nisur nga Durrësi.

Lartësia e tij rikthehet Sheiku Mohammed bin Zayed rikthehet kështu për herë të dytë në Shqipëri.

Herën e parë ai u ul me një avion ndihmash  që i ati i tij mblodhi më shpejtësi për të mbështetur viktimat e Luftës së Kosovës.  

Ai rikthehet këtë herë në Shqipëri pas 20 vitesh jo vetëm për të ndihmuar familjet e prekuri nga tërmeti por për të na u bashkuar për përpjekjet tona për Shqipërinë që duam.

Duke e nisur nga Durrësi ku parashohim një investim të parë të madh për transformimin e portit të mallrave në Durrës në një nga portet më të bukura turistike të Mesdheut. Mirënjohje për këtë mik! Mirënjohje për këtë vend dhe edhe njëherë iu them që më të keqen e kemi lënë pas! Më e mira është pas nesh", është shprehur Rama.

Ditari politik

Të fundit