Flash News

Ditari i Maxhorancës

Rama pas takimeve në Bruksel: Ditë pozitive në një moment të vështirë për të gjithë

Rama pas takimeve në Bruksel: Ditë pozitive në një moment

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar pozitive dhe produktive ditën e sotme, pasi zhvilloi disa takime në Bruksel.

“Ditë pozitive e produktive në një moment të vështirë për të gjithë; bashkëbisedime të drejtpërdrejta me miqtë tanë në Bruksel dhe vlerësime shumë të mira nga ana e tyre për Shqipërinë”, shkruan Rama, ndërsa poston foto nga takimet me zyrtarët e lartë të BE.

Në këtë vizitë ku në fokus kishte pandeminë, integrimin e vendit në BE dhe përdorimi i fondeve për rindërtimin pas tërmetit, Rama sot takoi presidenten e KE, Ursula von der Leyen, si dhe mbajti një konferencë të përbashkët me komisionerin për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi dhe shefin e politikës së Jashtme të BE-së, Joseph Borrell, pas takimit të Këshillit të Stabilizimit të Asociimit mes Shqipërisë dhe BE-së.

Borrell dhe Varhelyi deklaruan se ecuria e zgjedhjeve të 25 prillit janë vendimtare për mbajtjen e konferencës ndërqeveritare për Shqipërinë.

Ai shtoi se listat e kandidatëve për deputetë duhet të jenë të pastra dhe se duhet të kenë njerëz me integritet.

Varhelyi theksoi se kanë shprehur dëshirën që kjo konferencë të ndodhë sa më shpejt të jetë e mundur, por që deri më tani nuk kanë një datë të caktuar.  

Nga ana tjetër, kryeministri Rama ishte kritik me BE përpara zyrtarëve më të lartë evropianë duke thënë se janë ndjerë të lënë pas dore për çështjen e pandemisë dhe furnizimit me vaksina anti-Covid.  

Më herët, ministria e Shëndetësisë njoftoi se kjo sasi do të vonohej dhe se pritej të vinte ditën e martë.

 

Të fundit