Flash News

Ditari i Opozitës

Banorët e Njësisë 8 në Tiranë prej 6 muajsh pa ujë: Faturat i paguajmë çdo muaj nga 40-60 mijë lekë

Banorët e Njësisë 8 në Tiranë prej 6 muajsh pa

Shefi i Organizimit në Partinë Demokratike Klevis Balliu zhvilloi një takim me banorët e zonës së Njësisë Nr.8 në kryeqytet mbi mungesën e ujit.

Balliu i bëri thirrje kryetarit të Bashkisë Tiranë, Erjon Veliajt të marrë përgjegjësinë e duhur dhe t’u shërbejë qytetarëve duke u rikthyer atyre ujin e pijshëm.

Qytetarët u shprehën se edhe pse nuk kanë prej 6 muajsh ujë të pijshëm fatura e tyre shkon nga 4 mijë deri në 6 mijë lekë të reja, të cilën detyrohen ta paguajnë çdo muaj.

“Ne kemi këtu 6-muaj që nuk kemi ujë. Unë  çohem në orën 4 të mëngjesit duke ruajtu ujin, a erdhi a nuk erdhi deri në orën 8 pa një çerek. Uji ka ardhur vetëm një gjys ore dhe nuk ka pasur ujë më.  Edhe vijnë e ankohen të gjithë këtu tek lagjia, a ke ujë, a ke ujë.

Kështu që më mirë le  të shohin aty tek sahati, tek pompa nëse ka ujë apo jo. Jemi duke ndërruar pompat nga të vogla po i marrim edhe të mëdhaja më të shtrenjta. 300 mijë lekë bën një pompë, ja tani e kam marrë pompën e re vetëm për këtë arsye”, u shpreh banori i zonës.

Ata i bëjnë thirrje kryebashkiakut Veliaj të kthejë sytë nga qytetarët.

“Ne lypim ujë me kova tek komshinjtë për të shkuar në tualet, se për të larë fytyrën kemi  dy ditë pa e larë hiç.  Ne po lypim ujë me kovat, sikur të jemi në kohën e Skendërbeut, atëherë ka qenë më mirë se tani të paktën kishte pak ujë. Tani nuk ke as ujë dhe as furrë aty”, u shpreh një tjetër banor i zonës.

Ndërsa Balliu deklaroi se “duhet theksuar që në vitin 2022 kryeqyteti i Shqipërisë, një vend kandidat për Bashkimin Europian, një vend i cili nga propaganda e shitur nga Erjon Veliaj flitet si kryeqyteti i zhvillimit, dhe ndërkohë e vërteta është që në familjet e qytetarëve të Tiranës nuk ka as ujë dhe vidhen duke u marr atyre para çdo muaj për diçka të cilën ata nuk e kanë, për një shërbim që ata nuk e kanë”.

Të fundit