Flash News

Ditari i Opozitës

Basha thirrje qeverisë: Merr këto tre masa urgjente, vendimi për shkollat faktoi që nuk ka plan

Basha thirrje qeverisë: Merr këto tre masa urgjente, vendimi për

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka dhënë një prononcim për mediet pas takimit me kryetarin e Komunës Dibër e Madhe, Hekuran Duka. Basha akuzoi qeverinë se po menaxhon situatën pa një plan konkret dhe kjo sipas Bashës, faktohet me vendimin për shkollat. Ai evidentoi se kryeministri nuk i cilësoi shkollat me rrezik të lartë për përhapjen e virusit dhe më pas i mbylli ato.

Basha thotë se qeveria duhet të marrë tre masa urgjente që janë: Rritja e testimeve, akomidimi i pacientëve dhe sigurimi i pajisjeve mjekësore dhe stafit.

"Një plan solid për menazhimin e pandemisë nis me një numër të lartë të testimeve. Pastaj nis procesi i atyre që do shtrohen në spitale me të gjitha mjetet spitaliore. Kemi gjashtë muaj që themi të vendosen në dispozicion spitalet rajonale. Kjo do e evitonte kolapsin.

Është e domosdoshme të veprohet urgjentisht me një plan. Dje tha shkollat nuk janë vatër infeksioni, sot i mbylli.  Vendimi për shkollat tregon mungesë totale të planit dhe përgjegjshmërisë.

E mirëpres çdo lloj reflektimi, rolin kryesor si kryetar i opozitës është që të kursej jetë njerëzish. KJo nuk mund të luftohet me masa gjysmake dhe kuturu. Merr përgjegjësitë para shqiptarëve", u shpreh Basha.

Ditari politik

Të fundit