Flash News

Ditari i Opozitës

Berisha i prerë me deputetët: Nuk duhet të dështoni deri në rrëzimin e Edi Ramës

Berisha i prerë me deputetët: Nuk duhet të dështoni deri

Në mbledhjen e grupit, lideri i opozitës iu ka dhënë direktiva të qarta deputetëve demokratë. Ai ka theksuar se Edi Rama nuk e jep dorëheqjen, ndaj iu kërkoi deputetëve rezistencë deri në rrëzimin e kryeministrit.

Berisha tha se kreu i qeverisë duhet të dorëhiqet ose do përballet me probleme shumë madhore.

“Hetimin më të plotë do e bëjë komisoni hetimor paralamentr. Ne kemi thiorrur në 11 shkurt protestën më të madhe në historinë e vendit, ju nuk mund të dështoni kurrë në rrëzimin, largimin e Edi Ramës nga pushteti.

Ai nuk jep dorëheqje, nuk njeh gjuhë tjetër përveç frikën dhe ju duhet të dëshmoni e do dëshmoni se ose dorëheqjen, ose do përballet me probleme shumë madhore. Ai duhet të largohet. Ky është një apel pa kthim. Mos të zgjasë ditët vetes, mos përdorë Lindën e Parlamentit për veprime antikushtetuese, antiligjore.

Cdo orë që ai kalon është orë turpi për cdo shqiptar. Nuk mund të pranohet kurrë në krye të qeverisë një kryeministër që fut thikën më të rëndë në 30 vite në fushën e sigurisë të vendit të lirisë. Nuk mund të pranohet asnjë orë më shumë një njeri që ka bërë gjithcka për të shuar pluralizmin në Shqipëri.

Largimi i tij është emergjencë kombëtare. Kohërat e tij janë të numëruara dhe qytetarët shqiptarë do rivendosin dinjitetin moralin e tyre”, tha Berisha.

Të fundit