Flash News

Ditari i Opozitës

Denoncimi i PD: Fondet për shkollën “Ramazan Jangozi” në Thumanë u vodhën dy herë brenda vitit

Denoncimi i PD: Fondet për shkollën “Ramazan Jangozi”

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë dhe pushtetin lokal në Krujë se kanë abuzuar me fondet e rikonstruktimit të shkollës “Ramazan Jongozi” në Thumanë, e cila u shemb nga tërmeti i 26 Nëntorit.  

Sekretari për çështjet ligjore në PD, Çlirim Gjata tha se shkolla u rrafshua brenda natës nga fadromat, në mënyrë që nga vjedhja e fondeve dhe abuzimit të mos ngelej gjurmë, duke avaulluar 587 milion lekë vetëm 3-muaj pas rikonstruksionit.

Sipas PD, rikonstruksioni i shkollës është bërë në mënyrë të pjesshme pasi nëse ajo do të ishte rikonstruktuar siç duhet nuk duhet të ishte shembur nga tërmeti. 

Denoncimi i PD: 

“Shkolla u rrafshua brenda natës nga fadromat, në mënyrë që nga vjedhja e fondeve dhe abuzimit skandaloz kriminal të mos ngelej gjurmë, duke zhdukur vjedhjen. Kështu, 587 milion lekë avulluan vetëm 3-muaj pas rikonstruksionit. Pyetja që ngremë sot është: Çfarë po ndodh sot me fondet e rindërtimit të kësaj shkolle simbol të korrupsionit dhe hajdutërisë së kësaj qeverie?”, tha Gjata.

“Fondet po vidhen sërish, sepse “Hajdutët e Fatkeqësisë” janë të pangopur. Ata kërkojnë që milionat të zhvaten sërish dhe rindërtimi i shpejtë i shkollës nuk është aspak prioritet i kësaj qeverie. Që dikush të vjedhë disa miliona lekë, pushtetarët e sotëm në Tiranë dhe në Krujë bëjnë gjithçka munden, por veç për fëmijët që bëjnë kilometra të tërë për të shkuar në një shkollë tjetër, nuk mendojnë. “Hajdutët e Fatkeqësisë” i kanë zvarritur procedurat e lidhjes së kontratës me të paktën 3 muaj, derisa kanë rënë dakord se si do ta ndajnë prenë e tyre në oborrin e një shkolle në tentativë, ku sot duhet të mësonin nxënësit. Shkolla e Thumanës duhet të kishte përfunduar sot që flasim, por korrupsioni i “Hajdutëve të Fatkeqësisë” e ka penguar atë. Deri tani, është realizuar vetëm 30% i punimeve totale, duke dëshmuar se puna e vërtetë e kësaj qeverie është grabitja e qytetarëve edhe në kohën më të vështirë për ta. Nxënësit nuk janë prioritet i kësaj qeverie, tepsia PO! Shumë shpejt, perdja do të bjerë dhe “Hajdutët e Fatkeqësisë” do të përgjigjen përpara ligjit.”, shtoi përfaqësuesi i PD.

Ditari politik

Të fundit