Ditari i Opozitës

U zgjodh drejtues politik për Lezhën, Marku: Vendim i vështirë, pushteti s’më josh

U zgjodh drejtues politik për Lezhën, Marku: Vendim i
Mark Marku

Ish-deputeti dhe profesori i njohur, Mark Marku ka folur për herë të parë pas caktimit të tij si drejtuesi politik i PD-së në Qarkun e Lezhës. Ai tha se vendimi i vështirë, ndërsa shtoi se në kushte të tjera nuk do kishte pranuar.

“E kam menduar gjatë e kam pasur pak të vështirë për të marrë këtë vendim, në kushte të tjera s’do e merrja këtë vendim. Realisht po them që nuk kam pasur aspirata të kthehem në jetën politike apo parlamentare për arsyen se ndihem shumë mirë ashtu sic jam e ku jam. 

E di që njerëzit thonë është privilegj të jesh deputet, por është realisht privilegj të përfaqësosh njerëzit, të zgjidhësh qoftë dhe hallet personale te njerëzive. Ishte shumë i vështirë se jam natyrë reflektive por kur marr vendime e di pse e marr”, tha Marku.

I pyetur për ofertën në krye të ministrisë së Arsimit, nëse PD fiton zgjedhjet, ai tha në “News 24” se asnjë pozicion pushteti nuk e josh më.

“Çfarëdo lloj pozicion pushteti në thelb nuk më josh më, e kam treguar kur kam qenë deputet që s’kam bërë komporomise për shkak të pushtetit, kam treguar që jam i c’interesuar në kuptimin praktik të pushtetit”, deklaroi Marku.

Ditari politik

Të fundit