Flash News

E-TJERA

A do ta njohë Ukraina pavarësinë e Kosovës? Osmani: Ai moment do të vijë bashkë me fitoren e Ukrainës

A do ta njohë Ukraina pavarësinë e Kosovës? Osmani: Ai

Presidentja e Kosovë Vjosa Osmani, e pranishme në Samitin Ukraina-Evropa Juglindore, është pyetur nëse do të kërkojë apo jo njohjen e Kosova nga Ukraina.

Për mediat, Osmani u shpreh se ky moment do të voijëbashkë me fitoren e Ukrainës dhe se janë çështje qëi përkasin marrëdhënieve dypalëshe.

Osmani deklaroi se do të flasW në samit për hapat konkretë që Kosova do të ndërmarrë në mbështetje të Ukrainës.

"Ju falënderoj për interesimin. Do të japim gjithë mbështetjen tonë për Ukrainën. Sot në Samit do të flas për hapat konkretë. Këto janë çështje bilateriale dhe do të vazhdojmë ta bëjmë. Jam e bindur që ai moment do të vijë bashkë me fitoren e Ukrainës", deklaroi Osmani.

Të fundit