Flash News

E-TJERA

“Aty nisi krisja me Ramën”, ish-drejtuesi i policisë tregon “planin e fshehtë” për arrestimin e Dakos

“Aty nisi krisja me Ramën”, ish-drejtuesi i policisë

Ish-drejtuesi i policisë, Arben Hajdarmataj, ka treguar “planin e fshehtë” që u përgatit vite më parë brenda qeverisë Rama, për arrestimin e ish-kryebashkiakut të Durrësit, Vangjush Dako.

Hajdarmataj tha për Euronews Albania, se ka qenë ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, i cili ka dhënë dakordësi për arrestimin e Dakos pa dijeninë e Ramës. Në këtë pikë, sikurse shprehet ish-drejtuesi i policisë, nisi edhe një krisje mes Xhafajt dhe Ramës.

‘Spiuni’ i cili i ka bërë me dije planin Ramës, ka qenë Ardi Veliu.

“Dashuria mes Edi Ramës dhe Ardi Veliut aty lindi. Fatmir Xhafaj si ministër i Brendshëm ishte një njeri i fuqishëm sa të rivalizonte edhe kryeministrin. Në atë kohë thuhej se Xhafaj do arrestonte Dakon pa dijeninë e Ramës. Në aspektin e procedurës urdhrin duhet ta nxirrte prokuroria, por ky ishte dakord të arrestohej Dako. Ishte përgatitur arrestimi. Drejtori i përgjithshëm njoftoi kryeministrin dhe këtu nisi krisja me Xhafën”, tregoi Hajdarmataj.

Të fundit