Flash News

E-TJERA

Banorët e Bërxullës protetsojnë para Kadastrës: Po soset durimi, Dallëndyshe Bici ka një javë kohë

Banorët e Bërxullës protetsojnë para Kadastrës: Po

Banorët e Bërxullës, sikurs eparalajmëruan një ditë më parë, sot e zhvendosën protestën e tyre para Kadastrës.

Njëzëri ata kërkuan nga drejtoresha e Kadastrës, Dallëndyshe Bici, verifikimin e titujve të tyre të pronësisë. Banorët u shprehën se durimi poi u soset, teksa kanë muaj që ngrihen kundër projektit Thumanë-Kashar që prek pronat e tyre.

Pavarësisht thirrjeve deri më tani nuk ka pasur asnjë reagim nga autoritetet.

“Prej disa kohësh titujt e pronësisë tona qëndrojnë në sirtarë dhe nuk na i japin. Më vjen një përgjigje dhe ku thuhet; se ju nuk mund ta merrni pronësinë, pasi shtëpia nuk ka çati. I bëj thirrje drejtorit të ri të Hipotekës, dhe zonjës Dallëndyshe që të vihen në lëvizje. Që të zhvillohet rruga pa na dhënë neve titujt e certifikatës së pronësisë, s’do bëhet. Ne rrugën nuk do e lëmë të zhvillohet, sikur të na zhdukin të gjithëve.

Po na soset durimi. Mirë që nuk kanë marrë asnjë masë për të nisur dëmshpërblimet e banesave, dhe të akomodoheshin diku, por s’kemi as titujt e pronësisë. Për ne ka kosto të madhe, është dhe dëm ekonomik. Po t’i punojmë tokat, nesër do vijnë ta na i prishin. Se dimë se ku do të përfundojmë nesër. Afati ynë është deri të martën. Dallëndyshe Bicit i japim 1 javë kohë”, tha një prej banorëve.

Të fundit