E-TJERA

Drejt Italisë në det mbi 5 ballë, bllokohet gomonia me 50 sirianë në grykëderdhjen e Vjosës, mes tyre gra e fëmijë

Drejt Italisë në det mbi 5 ballë, bllokohet gomonia me 50
Foto nga vendi i ngjarjes

Një gomone me migrantë nga vendet e treta është bllokuar mbrëmë vonë në grykëderdhjen e lumit Vjosë.

Sipas policisë, personat në bord, mes tyre gra e fëmijë ishin nisur drejt Italisë me gomone, por prej kushteve të vështira atmosferike, kanë ngecur në grykëderdhjen e Vjosës dhe kanë kërkuar ndihmë. 

“Operacion i përbashkët për parandalimin dhe goditjen e tentativës për kontrabandim në drejtim të Italisë, të migrantëve nga vendet e treta.

Operacioni kryhet nga Roja Bregdetare e Forcës Detare, Policia e Shtetit dhe Guardia di Finanza.

Gjatë operacionit u bllokua në grykëderdhjen e lumit Vjosë, një gomone me migrantë nga vendet e treta.

Operacioni për bllokimin e mjetit lundrues dhe më pas për evakuimin e personave në bord, kryhet në kushte të vështira atmosferike dhe det mbi 5 ballë.

Personat në bord, mes tyre gra e fëmijë në gomone, po evakuohen nga dy anijet luftarake të Rojës Bregdetare dhe Policia e Shtetit dhe transportohen në drejtim të Triportit, Vlorë.

Struktrurat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë dhe ato të Policisë Kufitare, nën drejtimin e Prokurorisë po vijojnë veprimet për zbardhjen e plotë të kësaj tentative për kontrabandim te migranteve në rruge detare dhe vënien para drejtësisë të personave përgjegjës”, njofton policia.

Ditari politik

Të fundit