Flash News

E-TJERA

Fëmijët shqiptarë azilkërkues të zhdukur në Angli, rrëfehet babai i një 17-vjeçari: Zhdukja e tij ishte planifikuar

Fëmijët shqiptarë azilkërkues të zhdukur në Angli,

Zhdukja e fëmijëve shqiptarë refugjatë në Britaninë e Madhe ka ngjallur reagime, ndrësa disa ditë më parë e pranoi edhe ministri i Jashtëm britanik Simon Murray, i cili tha se nga 200 fëmijët e zhdukur, 88% janë me origjinë shqiptare.

‘Daily Mail’ ka sjellë rrëfimin e një babi shqiptar për zhdukjen e djalit të tij 17-vjeçar.

Orgito Luka, i cili ishte 17 vjeç kur u zhduk në maj të vitit të kaluar, ende zyrtarisht konsiderohet i zhdukur. Ai ka deklaruar se djali i tij është mes 200 adoleshentëve të zhdukur, i cili pasi shkoi në Angli humbi kontaktet me familjen.

Sipas tij, zhdukja e Orgitos ka qenë e planifikuar.

Një 18-vjeçar po ashtu shqiptar i ka shpëtuar zhdukjes, ku aktualisht punon në një kantier ndërtimi dhe i dërgon rregullisht para familjes në Shqipëri.

Ministri i Emigracionit Robert Jenrick u tha deputetëve javën e kaluar se nga 4600 azilkërkues fëmijë të pashoqëruar që mbërritën në MB që nga viti 2021, 440 ishin zhdukur dhe vetëm gjysma ishin kthyer.

Nga ata ende të zhdukur, 186 pretenduan se ishin ose 16 ose 17 vjeç dhe 176 janë nga Shqipëria, një vend i sigurt.

Ministria e Shëndetësisë ka zbuluar emrat e një duzinë adoleshentësh shqiptarë që u zhdukën nga hotelet e miratuara nga Home Office vitin e kaluar, shumica e të cilëve shumë shpejt do të mbushnin 18 vjeç.

Disa nga emrat nuk figurojnë në të dhënat shqiptare, duke hedhur dyshime se ata mund të kenë dhënë detaje të rreme ose janë bërë gabime.

Të tjerët duket se kanë llogari aktive në mediat sociale që tregojnë rroba të stilistëve, restorante të shtrenjta dhe makina luksoze.

Të fundit