Flash News

E-TJERA

Atentati zgjati 120 sekonda, si u ekzekutuan ‘Shpati’ dhe ‘Bushi’, gabimi që nuk i shpëtoi vrasësve

Atentati zgjati 120 sekonda, si u ekzekutuan ‘Shpati’ dhe

Breshëritë e kallashnikov mëngjesin e djeshëm në mbikalimin e Panajasë në Vlorë lanë të vrarë Shpati Lenën 37 vjeç dhe Hakim Xhezon 34 vjeç.

Makina tip “Mercedes Benz C Class” me të cilën udhëtonin dy viktimat u qëllua me kallashnikov teksa ishte në ecje. Për pasojë mjeti ra në kanal.

Nga raportimet paraprake, autorët dyshohet të jenë tre pasi edhe në mjetin tip “Passat” i cili u gjet i djegur në Frakull të Fierit, u gjetën tre kallashnikovë. Dy nga autorët dyshohet të kenë qenë në rolin e qitësit, ndërsa një tjetër ka qenë drejtuesi i mjetit.

I gjithë atentati ka zgjatur të paktën 120 sekonda që nga momenti kur atentatorët qëlluan në drejtim të mjetit ku ndodhej “Shpati” dhe “Bushi”. Makina humbi kontrollin pas të shtënave duke përfunduar në kanal.

Lena dhe Xhezo nuk ishin emra të panjohur për policinë. Shpati Lena në vitin 2019, bashkë me Ariel Kingjin dhe vëllain e ‘Bushit’ Eduart Xhezo, u përfshinë në vrasjen e biznesmenit Arben Beqiraj në zonën e plazhit.

Ngjarja ndodhi pasi Gazmend Alushi ishte duke shëtitur me kalin në pronësi të Arben Beiqrajt, në lokalin ku ndodhej Eduart Xhezo, Shpati Lena, Ariel Kingji dhe miqtë e tyre. Beqiraj i shqetësuar nga zhurma e kalit ka debatuar me ALushin duke e qëlluar me grushte. Alushi i është ankuar Xhezos dh ky i fundit bashkë meLenën dhe Kingjin kanë shkuar në lokalin e Bsqirajt duke e ekzekutuar me armë.

 Shpati Lena, u arrestua më 23 marsi 2022 nga policia dhe më pas u lirua nga gjykata, vetëm pas 3 ditësh. Po ashtu edhe miku i tij Hakim Xhezo ishte dënuar me 14 muaj burg për trafik lëndësh narkotike.

Ekzekutimi i Lenës dhe Xhezos ka qenë i mirëmenduar nga autorët pasi Shpati Lena përdorte vetëm mjete të blinduara për të lëvizur, madje nuk lëvizte shumë në qytet. Atentatorët duket se kanë përfituar nga fakti që Lena dje udhëtonte me një mjet jo të blinduar.

 

Të fundit