E-TJERA

Kreu i Komisionit Hetimor të Senatit në SHBA kërkon shpjegime nga FBI për skandalin ‘McGonigal’

Kreu i Komisionit Hetimor të Senatit në SHBA kërkon shpjegime nga

Kryetari i Komitetit Gjyqësor të Senatit të Shteteve të Bashkuara, Dick Durbin kërkon më shumë informacion në lidhje me hetimet e mbikëqyrura nga ish-kreu i zyrës së FBI-së në Nju Jork, Charles McGonigal.

McGonigal, i cili ishte agjenti special i ngarkuar me kundërzbulimin në zyrën e FBI-së në Nju Jork, u arrestua muajin e kaluar për lidhjet e tij të dyshuara me Oleg Deripaska, një miliarder rus i cili është sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara dhe është akuzuar penalisht vitin e kaluar për shkeljen e atyre sanksionet.

"Këto akuza janë jashtëzakonisht shqetësuese dhe ngrenë shqetësime për ndikimin e mundshëm që kjo sjellje e keqe mund të ketë pasur në çështjet e kundërzbulimit të FBI-së dhe hetimet penale," i shkruan senatori Dick Durbin, një demokrat nga Illinois, drejtorit të FBI-së Christopher Wray dhe Prokurorit të Përgjithshëm Merrick Garland.

" McGonigal mbikëqyri shumë hetime të ndjeshme kundërzbulimi, duke përfshirë hetime që përfshijnë individë që ai tani është akuzuar se ka punuar për të përfituar."

Duke vënë në dukje aktakuzën pretendon se McGonigal fshehu marrjen e tij prej 225,000 dollarësh parash nga një ish-punonjës i agjencisë së inteligjencës shqiptare, Durbin shkruan, "Të dyja aktakuzat përfshijnë sjelljen e supozuar që ndodhi ndërsa zoti McGonigal shërbente si Agjent Special i ngarkuar (SAC) i Divizionit të Kundërzbulimit të FBI-së.j”.

Durbin dëshiron të dijë nëse ndonjë hetim është ndikuar dhe sa hetime që ai mbikëqyri janë komprometuar potencialisht. Durbin kërkon një përgjigje deri më 15 shkurt.

"Sjellja e pahijshme e supozuar e zotit McGonigal mund të ketë ndikuar në këto çështje shumë të ndjeshme, duke përfshirë nëse ai ka kompromentuar burime, metoda dhe analiza të ndjeshme," shkruan Durbin. “Nëse sjellja e tij e supozuar e pahijshme ndikoi materialisht në rezultatin e ndonjë hetimi apo kompromentoi më tej sigurinë tonë kombëtare, gjithashtu mbetet e panjohur për momentin”.

Më parë, drejtori i FBI-së, Christopher Wray tha se veprimet e McGonigal nuk përfaqësojnë agjencinë e tij.

Po ashtu, edhe dy nga kongresmenët amerikanë, Jim Jordan dhe Matt Gaetz kanë kërkuar hetim të plotë për McGonigal.

McGonigal, i cili doli në pension nga FBI në 2018, është deklaruar i pafajshëm për aktakuzën me katër pika të zbuluara të hënën në Manhattan.

 

Të fundit