Flash News

E-TJERA

Ndeshja me Italinë në Euro 2024, Reuters: Shqipëria është gati të shkaktojë trazira

Ndeshja me Italinë në Euro 2024, Reuters: Shqipëria

Mbrojtja e kampionit, Italia duhet të nisë fushatën e saj në Euro 2024 kundër Shqipërisë të shtunën në të njëjtën mënyrë si turneu i kaluar, por kundërshtarët e tyre do ta shohin këtë lojë si mundësinë e përsosur për t'u bërë 'zhurmë', shkruan Reuters
Në vitin 2021, Italia filloi Eurot me një lojë kundër Turqisë, një skuadër të cilën shumë e kishin cilësuar si kuaj të mundshëm të turneut, por italianët arritën në një fitore të theksuar 3-0 dhe kaluan në krye të grupit të tyre duke fituar të tre ndeshjet.

Me Spanjën dhe Kroacinë që mbeten ende në Grupin B, Italia nuk do të presë që ta ketë kaq të lehtë këtë herë dhe kjo është ndeshja e vetme ku pritet të marrë të tre pikët.
Shqipëria nuk ka asgjë për të humbur dhe shqiptaret janë gati që të shkaktojnë trazira kudo që të jetë e mundur dhe nuk ka mundësi më të mirë se të kapë Italinë të ftohtë në ndeshjen e parë.
Italia, si tre vjet më parë, hyn në Euro pa peshën e favoritëve të varur mbi to, dhe ndërsa një fitore ndaj Shqipërisë nuk do t'i ndryshonte domosdoshmërisht mendjet njerëzve, do t'u jepte atyre besimin e nevojshëm për sfidat e ardhshme.

Skuadra e Luciano Spallettit po përballet me një ekip të mbushur me shumë lojtarë të njohur pasi shumë prej tyre luajnë me klube në Itali. Sylvinho ishte një nga asistentët e Roberto Mancinit kur drejtonte Interin dhe braziliani, si shumë të tjerë në skuadrën shqiptare dhe në përgjithësi, flet italisht, kështu që nuk do të ketë shumë sekrete brenda dhe jashtë fushës.

Me Italinë që po lufton sërish për të gjetur një golashënues, Gianluca Scamacca duket se do të jetë lojtari i ngarkuar për të gjetur rrjetën dhe ndaj Shqipërisë, ai do të përballet me kolegun e tij nga Atalanta, Berat Gjimshiti. Të dy ndihmuan Atalantën të fitonte trofeun e parë evropian vetëm pak javë më parë në finalen e Europa League kundër Bayer Leverkusen, por këtë herë ata e gjejnë veten si rivalë në Evropë.

Nëse Italia do të fillojë me fitore, do t'i duhet të shkatërrojë një mbrojtje kokëfortë të Shqipërisë e cila pësoi vetëm katër gola në kualifikime.

Të fundit