Flash News

E-TJERA

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, liderët evropianë që pritet të vijnë nesër në Tiranë

Samiti BE-Ballkani Perëndimor, liderët evropianë që pritet

Samiti BE-Ballkani Perëndimor pritet të mblidhet nesër në Tiranë. Një pjesë e delegacioneve të huaja mbërrijnë që sot në Tiranë.

Policia e Shtetit ka vendosur bllokimin e qarkullimit për mjetet dhe qytetarët në disa akese rrugore me qëllim lehtësimin e lëvizjes dhe sigurinë e liderëve evropianë.

Pritet q ënë Samit të nënshkruhen disa marrëveshje, ndërsa në fokus të diskutemeve do të jenë disa çështje” agresioni rus në Ukrainë, intensifikimi i politikave të unionit, zbatimi i korsive të gjelbra në Ballkanin Perëndimor, integrimi dhe ecuria e progresit të vendeve të BP.

Në mesin e liderëve që pritet të jenë në Tiranë janë: presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, presidentja e PE Ursula Von der Leyen dhe përfaqësues të shteteve anëtare të BE-së dhe anëtarë të Këshillit.

Liderët e BE-së që pritet të vijnë në Tiranë

Presidentja e Komisionit Europian Ursula Von Der Leyen

Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban

Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni

Kancerlari i Austrisë, Karl Nehammer

Kryeministri i Belgjikës, Aleksandër De Croo

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev

Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç

Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades

Kryeministri i Çekisë, Petr Fiala

Kryeministrja e Danimarkës, Mette Frederiksen

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas

Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin

Kryeministri i Irlandës Micheál Martin

Kryeministri i Letonisë Krišjānis Kariņš

Presidenti i Lituanisë Gitanas Nausėda

Kryeministri i Luksemburgut Xavier Bettel

Kryeministri i Maltës Robert Abela

Kryeministri i Holandës Mark Rutte

Kryeministri  i Polonisë Mateusz Morawiecki

Kryeministri  i Portugalisë António Costa

Kryeministri i Rumanisë Klaus Werner Iohannis

Presidenti i Sllovakisë Eduard Heger

Kryeministri i Sllovenisë Robert Golob

Kryeministri  i Spanjës Pedro Sánchez

Kryeministri i Suesdisë Ulf Kristersson

Të fundit