Flash News

E-TJERA

Shqipëria në EURO 2024, Sylvinho për “The Guardian”: Lojtarët janë të mrekullueshëm, ne mund t’ia dalim

Shqipëria në EURO 2024, Sylvinho për “The Guardian”:

"Kurrë mos qëndroni i qetë," thotë Sylvinho në një intervistë për “The Guardian” disa ditë para nisjes së Kampionatit Evropian në Gjermani.

“Lojtarët e dinë, federata e di, presidenti e di. Festa e Krishtlindjes, fundi i vitit, normalisht ju rifilloni punën në janar ... por gjatë gjithë kohës unë mendoj vetëm se si mund të kalojmë. Si mund të luajmë kundër Italisë? Si mund të luajmë kundër Kroacisë? Çfarë do të bëjmë kundër spanjollëve?”, ka thënë trajneri i kombëtares.

Është një preokupim i kuptueshëm duke pasur parasysh se Shqipëria, të cilën Sylvinho e çoi në një kualifikim të jashtëzakonshëm për Euro 2024 vitin e kaluar, duhet të përballet me të treja gjatë dy javëve të ardhshme në grupin më të vështirë të turneut.

Kjo nuk ka qenë kurrë një vështirësi. Sylvinho e ka futur veten me “kokë” në detyrë që kur, në fillim të vitit të kaluar, ai ra dakord të merrte nën kontroll një ekip kombëtar që po ngecte. Lëvizja erdhi nga fusha e majtë: ai kishte qenë në shtëpi me familjen e tij në Porto kur Armand Duka, presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, e telefonoi dhe e ftoi në Milano për darkë.

"Mendova: "Pse jo?" - tha ai - "Unë jam këtu".

Vendimi duhej të ishte i shëndoshë sepse Sylvinho – i njohur për ditët e tij të lojës në Arsenal, Barcelona dhe Manchester City – nuk kishte zgjatur shumë në dy pozicionet e tij të mëparshme drejtuese. Magjitë në Lyon dhe Corinthians përfunduan papritur; një hap i gabuar tani, në një mjedis që vështirë se njihet për stabilitet, mund të jetë përfundimtar për çdo ambicie të mëtejshme.

“I thashë ndihmësit tim, Doriva: ‘Duhet të jem i zgjuar, nuk mund të gaboj, sepse nëse bëj një zgjedhje të keqe do të jem në telashe”. Rreziku ishte i llogaritur dhe nuk ishte koha për gjysmë masa. Sylvinho nuk shihte kilometrazhin në të qenit një lloj menaxheri ndërkombëtar që hidhet me parashutë për ndeshje dhe kampe stërvitore; ai e kuptoi se, me kaq shumë në linjë, do të bënte vetëm qëndrimi në Tiranë gjatë gjithë vitit.

Kjo do të thotë se ai ka një zotërim të fortë të pikave më të mira të qytetit, duke ofruar udhëzime të mundimshme për një restorant të preferuar italian gjatë shëtitjes në zyrën e tij nga një prej fushave në selinë e zgjuar të federatës. Përqafimet shkëmbehen me vargun e punonjësve që hasen gjatë rrugës. Ngrohtësia është e prekshme. “Duhet të njohësh njerëzit,” thotë ai. “Nuk mund të paraqitem vetëm 10 ditë para ndeshjes. Lloji i atmosferës që shihni këtu, jam absolutisht i sigurt që e transmeton në fushë.”

Rezultatet e Shqipërisë nën drejtimin e Sylvinhos sugjerojnë se po. Ai pa mjaft inkurajim në ndeshjen e tij të parë, një humbje të ngushtë në Poloni, për të besuar se një kalim i sigurt në Grupin E mund të ishte më realist nga sa e kishte imagjinuar. Tre muajt e mëparshëm ishin shpenzuar kryesisht duke fluturuar për të takuar sa më shumë lojtarë nga një listë prej rreth 50, me pjesën tjetër të kohës së tij të kaluar në "laborator": një dhomë në fund të korridorit e pajisur me tabela, tabela të bardha, ekranet dhe raportet që ndjekin formën e çdo anëtari të mundshëm të skuadrës.

“Në Varshavë ne humbëm 1-0, por të gjithë lojtarët thanë më pas: “Trajner, kjo është rruga”, thotë ai. Shqipëria nuk humbi asnjë lojë. Kundër të gjitha pritshmërive, ata përfunduan në krye të një pesëshe që përfshinte gjithashtu Republikën Çeke, duke kthyer kokën me një mori golash spektakolare dhe disa futboll të shkëlqyeshëm kundërsulmesh. Në Euro 2016, debutimi i saj në një kampionat të madh, Shqipëria kishte qenë solide, por jospektakolare. Sylvinho i formoi ata në një 4-3-3 fluide që ai e ndjeu se luajti në pikat e tyre të forta.

“Teknikisht ata janë të mrekullueshëm, kanë diçka ndryshe dhe mund ta tregojnë këtë në fushë”, thotë ai për ekipin e tij. "Ata nuk janë bërë për të dalë atje dhe thjesht: '4-4-2, ne nuk e kemi topin, nuk kemi nevojë të bëjmë ndonjë gjë të veçantë. Ata e duan anën taktike, ata e kuptojnë punën e vështirë , por atyre u pëlqen të kenë hapësirë ​​për të krijuar dhe ju duhet t'i lini ta bëjnë atë."

Një barazim në Pragë shtatorin e kaluar nga Nedim Bajrami ishte një rast i tillë dhe, për Sylvinhon, rrënjosi një rritje besimi. “Dritarja u hap për ne atje. Kjo ishte pika kyçe e: ‘Ne mund t’ia dalim’.” Fitoret e bujshme në shtëpi kundër Polonisë dhe çekëve përballë shtëpive të plota, dikur mbusheshin me imagjinatë të egër, pasuan dhe Shqipëria vazhdoi të rezervonte vendin e saj në Gjermani.

Hulumtimi i Sylvinhos kishte dhënë rezultat: ndër kthesat e yjeve ishte anësori Jasir Asani, i cili luante në Korenë e Jugut dhe nuk ishte thirrur kurrë para kualifikimeve. Asani shënoi tre herë, duke përfshirë një gol marramendës nga 30 metra kundër Polonisë.

"Ju punoni çdo ditë, 10 ose 12 orë, pastaj ndoshta shkoni për darkë dhe shikoni një lojë më pas," thotë Sylvinho. “Edhe për mua, ka qenë një sfidë e madhe. Por ju besoni në taktikat, në hapësirën e lirë për lojtarët e mirë, në moshën nën 21 vjeç dhe në brezin tuaj më të vjetër. Është vërtet e kënaqshme.”

Të shkosh në distancë me Shqipërinë, mendon ai, është në shumë mënyra një arritje më e madhe se çdo gjë që ka bërë si lojtar. Kjo është një deklaratë duke pasur parasysh se ai fitoi dy finale të Ligës së Kampionëve me Barcelonën, duke filluar të dytën prej tyre kundër Manchester United në 2009. Tirana duket shumë larg nga Camp Nou, por ai ka bërë një përpjekje të vetëdijshme për të veshur lehtë të kaluarën e tij.

Nuk mund të ketë asnjë: 'Unë jam Sylvinho, fitova trefishin në '09, kam punuar për Pep Guardiola, tani e di gjithçka që kam bërë më parë është e rëndësishme për mua si sfond dhe mund ta përdor atë. por nuk mund të vij këtu dhe të flas me lojtarët në një nivel tjetër. Ju nuk hyni vetëm në dhomën e zhveshjes dhe thoni: 'Champions League.'

“Një gjë e vogël: në stërvitje në fillim, një nga lojtarët më dha topin. ‘Të shohim se si e gjuan trajneri atëherë.’ E mora me duar, gjë që është gjëja e parë që na kanë thënë të mos bëjmë si fëmijë. Unë mund të kem teknikë të mirë, por kishte një mesazh më të madh: "Po, e kam bërë, por tani duhet ta bësh sepse unë nuk mundem më". Nuk është koha ime, është e jotja.” Ndoshta isha i rëndësishëm si lojtar, por jo më. Më është dashur të tërhiqem, të punoj dhe të edukoj veten.”

Të fundit