Flash News

E-TJERA

Shqiptarët të rrezikuar/ Britania nuk tërhiqet: Do të dërgojmë në Ruandë emigrantët e paligjshëm

Shqiptarët të rrezikuar/ Britania nuk tërhiqet: Do të

Qeveria britanike dëshiron të "marrë kontrollin" e ligjeve të imigracionit dhe azilit nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg.

Në një fjalim, ministrja britanike e imigracionit Suella Braverman tha se njerëzit që mbërrijnë me mjete të paautorizuara nuk duhet të lejohen të kërkojnë azil në MB dhe ajo përforcoi planet e diskutueshme për të dërguar disa azilkërkues në Ruanda.

"Ne duhet të gjejmë një mënyrë për ta bërë skemën e Ruandës të funksionojë. Ne nuk mund të lejojmë që një gjykatë e huaj të minojë sovranitetin e kufijve tanë”, tha ajo, pasi Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg e rrëzoi këtë ide.

Ajo nuk tha se si qeveria synon 'të rimarrë kontrollin'. Sipas një marrëveshjeje të nënshkruar në prill, Britania ka në plan të dërgojë disa emigrantë që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla.

 Qeveria britanike ka thënë se politika do të pengojë bandat e trafikimit të njerëzve që transportojnë emigrantët përmes kanalit anglez. Grupet e të drejtave të njeriut thonë se është çnjerëzore të dërgohen njerëz mijëra milje larg në një vend ku nuk duan të jetojnë.

Cili ka qenë reagimi ndaj politikës së Mbretërisë së Bashkuar për Ruandën?

Tim Naor Hilton, shefi ekzekutiv i grupit Refugee Action, tha se dërgimi i azilkërkuesve në Ruandë do të ishte një "shkelje e hapur e ligjeve ndërkombëtare të refugjatëve që Mbretëria e Bashkuar me krenari ndihmoi në krijimin në radhë të parë".

Clare Mosley, themeluese e bamirësisë për refugjatët Care4Calais, tha se ishte "barbare, e pavërtetë dhe e panevojshme".

Britania tashmë i ka paguar Ruandës 120 milionë paund (137 milionë euro), por askush nuk është dërguar atje si pjesë e marrëveshjes. Mbretëria e Bashkuar u detyrua të anulonte fluturimin e parë të dëbimit në minutën e fundit në qershor, pasi Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut vendosi se plani përmbante "një rrezik real të dëmtimit të pakthyeshëm".

Mijëra njerëz në vit përpiqen të kalojnë me gomone dhe mjete të tjera me shpresën e një jete të re në MB. Më shumë se 35,500 njerëz kanë bërë kalimin deri më tani këtë vit, nga 28,000 në 2021.

Dhjetra kanë humbur jetën rrugës për të shkuar në Britani. Shumë prej emigrantëve të paligjshëm janë shqiptarë.

Burimi: Euronews

Të fundit