Flash News

E-TJERA

U mor peng dhe u torturua nga organizata kriminale, shqiptari ndihmon policinë spanjolle në shkatërrimin e grupit  

U mor peng dhe u torturua nga organizata kriminale, shqiptari ndihmon

Garda Civile ka shpërbërë një organizatë kriminale kushtuar kultivimit dhe shpërndarjes së marijuanës që dyshohet se ndaloi dhe torturoi dy persona në një shtëpi në qytetin e Valencias, Náquera.

Sipas mediave spanjolle, operacioni ka rezultuar në lirimin e njërit prej pengjeve, tjetri i arratisur, dhe me gjashtë persona të arrestuar, të kombësive të ndryshme, të akuzuar për ndalim të paligjshëm, organizatë kriminale, trafik droge, falsifikim të dokumenteve dhe mashtrim të energjisë elektrike.

Hetimi, i cili është ende i hapur, filloi në shtator të vitit 2020, kur agjentët ndihmuan një burrë, me kombësi shqiptare, i cili kishte lëndime të mëdha. I lënduari tregoi se ai ishte rrëmbyer dhe torturuar në një shtëpi në qytetin e Valencias , por kishte arritur të shpëtonte nga rrëmbyesit. Ai gjithashtu denoncoi që banda po mbante edhe një person të dytë.

Garda Civile hyri në shtëpi, në fakt, u gjet një burrë i dytë i rrëmbyer, në një dhomë i lidhur në një karrige dhe me shenja dhune. Gjatë kontrollit, ata gjetën shenja të një plantacioni marihuane.

Ekipi për Krimet Kundër Trashëgimisë, së bashku me agjentët e Grupit të Rezervës dhe Sigurisë dhe Shërbimit Kinologjik të Gardës Civile, vendosën një operacion të gjerë më 14 korrik, të lëshuar këtë të martë dhe kryen gjashtë kërkime në shtëpi në komunat Valenciane nga Náquera, Masamagrell, Quart de Poblet, Burjassot dhe në qytetin Murcian të Alcantarilla.

Operacioni rezultoi në arrestimin e gjithsej gjashtë burrave: një me kombësi marokene, një tjetër kolumbian (të dy 36 vjeç) dhe katër të tjerë me kombësi shqiptare, dy prej tyre 30 vjeç, një tjetër 33 dhe një 50 i fundit. Pesë nga gjashtë të arrestuarit kanë hyrë në burg, mes tyre, dy të rrëmbyer, i cili punoi për bandën kriminale për të cilën hetuesit dyshojnë se mori hakmarrje ndaj tyre për marrjen e një pjese të marijuanës së kultivuar.

Agjentët ndërhynë me një automjet, një bllokues frekuencash dhe gjetën  dokumente të ndryshme të identitetit kombëtar të falsifikuar, 43 kilogram sytha marijuanë, të mbushura me vakum dhe të përgatitura për shitje, 1,100 bimë marijuanë dhe më shumë se 148,000 euro në para.

Të fundit