Flash News

E-TJERA

UEFA nis procedimet disiplinore ndaj Shqipërisë pas humbjes me Italinë

UEFA nis procedimet disiplinore ndaj Shqipërisë pas humbjes me

UEFA ka nisur procedimet disiplinore ndaj Federatës Shqiptare të Futbollit (FSHF) për incidentet, përfshirë pushtimin e fushës dhe hedhjen e objekteve gjatë humbjes 2-1 nga Italia në Dortmund në Euro 2024 të shtunën.

Organi drejtues i futbollit evropian tha në një deklaratë të dielën se kishte nisur gjithashtu procedurat për ndezjen e fishekzjarreve nga tifozët shqiptarë gjatë ndeshjes së Grupit B, si dhe për "transmetimin e një mesazhi provokues të papërshtatshëm për një ngjarje sportive".

UEFA nuk dha detaje të mëtejshme në lidhje me mesazhin që pretendohet se është transmetuar.

Organizmi i futbollit evropian tha se Trupi i Kontrollit, Etikës dhe Disiplinës i UEFA-s do të vendosë për këtë çështje në kohën e duhur.

Të fundit